Burzliwe dyskusje nad kształtem oraz celowością programów lekowych nie stracą na sile. Debata w tej materii trwa i jej końca nie widać.

Problem dostępu do najdroższych terapii lekowych jest jednym z najczęściej poruszanych tematów w dyskusjach nad organizacją polskiego systemu ochrony zdrowia. Jaka więc powinna być przyszłość w finansowaniu drogich preparatów? Czy programy terapeutyczne (lekowe) w aktualnej formie są najlepszym sposobem wydatkowania środków publicznych na ten cel? Podstawowym problemem wiążącym się z refundowaniem przez państwo drogich terapii lekowych, podobnie jak w przypadku całego systemu zdrowotnego, jest sprostanie bardzo wysokim oczekiwaniom społecznym. Dzięki coraz bardziej powszechnemu dostępowi do najnowocześniejszej wiedzy medycznej (głównie poprzez internet) rośnie świadomość pacjentów na temat najnowszych metod leczenia stosowanych na świecie. Tymczasem zapewnienie pełnej dostępności w finansowaniu innowacyjnych i najnowszych terapii lekowych w przypadku takich wyzwań zdrowotnych, jak: choroby nowotworowe, stwardnienie rozsiane czy wirusowe zapalenie wątroby, jest, niestety, bardzo trudne z uwagi na ograniczone możliwości budżetowe oraz zastraszającą epidemiologię. Nie bez znaczenia jest również stały rozwój technologii medycznych (nowe leki, nowe wskazania).

Początki porządkowania

W Polsce, w momencie przejścia do systemu ubezpieczeniowego, próbowano rozwiązać ten problem stosując praktykę wydawania indywidualnych decyzji o refundacji leków przez dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. Ta droga okazała się ślepym zaułkiem, albowiem rodziła dwa podstawowe niebezpieczeństwa: niekontrolowanych wydatków budżetowych oraz elementu uznaniowości i nierówności w dostępie do świadczeń na terenie poszczególnych województw (brak jasnych kryteriów, jakie preparaty i w jakich przypadkach powinny być refundowane).
Próbą uporządkowania i ujednolicenia zasad refundowania drogich farmakoterapii było wprowadzenie w skali kraju tego, co niektóre Kasy Chor ych rozpoczęły na poziomie lokalnym, tworząc tzw. programy zdrowotne. W konsekwencji zastąpiono istniejące mechanizmy jednolitą formułą programów terapeutycznych (lekowych), której założeniem miało być zapewnienie równości w dostępie ubezpieczonych do najdroższych preparatów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH