Nowa siedziba warszawskiego Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oznacza prawdziwe wejście tej placówki w XXI wiek

Jedna z najbardziej zasłużonych placówek leczniczo-naukowych w kraju, Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, rozpoczął 56. rok działalności w nowoczesnej, przyjaznej pacjentom siedzibie.
By wytłumaczyć się z określenia, że to naprawdę ważny Instytut, dość powiedzieć, że IHT jest głównym w kraju ośrodkiem naukowym w zakresie hematologii i transfuzjologii, a jego pracownicy są w tych dziedzinach konsultantami krajowymi.
W Instytucie prowadzi się badania kliniczne, aplikacyjne i podstawowe, a razem z Krajowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa IHT nadzoruje i organizuje pod względem merytorycznym pracę wszystkich Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
W zakresie hematologii i transfuzjologii IHT jest organem doradczym, natomiast w niektórych sprawach - również jednostką wykonawczą resortu zdrowia.
Ale jak twierdzi profesor Krzysztof Warzocha, dyrektor IHT, równie ważnym zadaniem placówki jest podnoszenie standardów diagnozowania pacjentów z chorobami krwi.

Leczą sieroce choroby

W IHT leczone są praktycznie wszystkie choroby krwi, zarówno te często występujące (m.in. nowotwory), jak i powikłania zakrzepowo-zatorowe oraz te, którymi nigdzie nikt się nie zajmuje: dziedziczne, rzadkie postaci niedokrwistości, wrodzone i nabyte skazy krwotoczne, porfiria, talasemia.
- Nasz Instytut jest praktycznie jedynym w kraju ośrodkiem, w którym można zdiagnozować i właściwie leczyć te rzadkie choroby hematologiczne - twierdzi profesor Krzysztof Warzocha. Również transplantologia jest mocną stroną Instytutu. W Klinice Transplantacji Komórek Krwiotwórczych rocznie wykonuje się 20-25 transplantacji szpiku, w tym od dawców niespokrewnionych.
Jest to tym łatwiejsze, że przy IHT działa Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, który włączony jest zresztą do międzynarodowej bazy dawców szpiku BMDW (Bone Marrow Donor Worlwide) w Leiden. Rejestr IHT to jedyny polski bank krwi pępowinowej reprezentowany w BMDW. Ogólnopolskie rejestry zachorowań na ostre białaczki, chorych na hemofilię i porfirie również znajduje się w IHT.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH