Na rynek wciąż trafiają nowe leki, mniej uciążliwe dla pacjentów i znajdujące czasami zastosowanie w leczeniu innych chorób

Światowe organizacje, powołane do walki z HIV, przytaczają czarne statystyki i biją na alarm: rośnie liczba zakażonych wirusem HIV w wielu regionach świata, w tym w Europie Wschodniej. Leczenie antyretrowirusowe, ciągle modyfikowane i wzbogacane nowymi preparatami, minimalizującymi namnażanie wirusa, może ograniczyć liczbę nowych zakażeń.
Warunkiem powodzenia walki z HIV jednak jest sprawnie funkcjonujący system rejestracji zachorowań.
Chociaż nakłady finansowe na walkę z HIV/AIDS z roku na rok rosną, impas w zakresie opanowania epidemii na świecie trwa - czytamy na stronie internetowej Europejskiego Towarzystwa AIDS. Problem nie leży już w dostępności środków, ale w umiejętności ich wykorzystania.
Epidemia HIV w Europie Wschodniej rozwija się praktycznie bez przeszkód, a dokładnej liczby osób żyjących z HIV/AIDS w tym rejonie świata nikt nie jest w stanie określić z powodu niefunkcjonowania systemu rejestracji przypadków zakażenia.
Tracą więc na wiarygodności dane epidemiologiczne przedstawiane co roku przez UNAIDS, szacujące liczbę zakażonych na świecie na 36,7- 45,3 mln.

Dwie statystyki

W Polsce, jak podaje Państwowy Zakład Higieny, zarejestrowano dotychczas ponad 10,5 tys. zakażeń HIV. Specjaliści, powołując się na powszechną metodologię symulacji, szacują rzeczywistą liczbę osób żyjących z HIV w Polsce na ponad 30 tys. Rokrocznie przy tym wykrywa się 600-700 nowych zakażeń.
Liczby te, nawet symulacyjne, wobec czarnych statystyk innych krajów, brzmią dość optymistycznie. Docent Alicja Wiercińska-Drapało z Kliniki Obserwacyjno-Zakaźnej Akademii Medycznej w Białymstoku, źródeł tego swoistego sukcesu upatruje w fakcie, że Polska była jednym z pierwszych krajów, które wprowadziły leczenie antyretrowirusowe.
Polscy epidemiolodzy ostrzegają jednak przed hurraoptymizmem.
Liczba nowych zakażeń bowiem rośnie.
W grudniu 2006 roku oficjalnie wirusem HIV zaraziło się w Polsce 51 osób.
W marcu tego roku, jak podaje PZH, zgłoszono 40 przypadków zakażeń HIV, 19 zachorowań na AIDS i 7 zgonów.
A w statystykach tych niezmiennie prowadzi Dolnośląskie.

Jaki anty-HIV

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH