Kiedy zamykaliśmy to wydanie "RZ", rząd nie przyjął jeszcze ostatecznego planu długoterminowej pomocy dla najbardziej zadłużonych szpitali.

Najpierw mówiło się nawet o 700 mln zł dla szesnastu, a potem o mniejszej kwocie, ale już tylko dla ośmiu placówek. 15 lutego minister zdrowia Zbigniew Religa oświadczył, że do 11 szpitali ma trafić w tym roku 150 mln zł - w ramach doraźnego wsparcia, mającego uchronić te lecznice przed zajęciami komorniczymi.
W Sejmie minister Religa mówił także o docelowym projekcie oddłużania szpitali w ciągu 20 lat, czyli zamianie zobowiązań krótkoterminowych na długoterminowe. Operacja ta polegać ma m.in. na emisji obligacji zadłużonych placówek, które zostałyby wykupione przez instytucje finansowe.
A do wykupienia jest sporo. Według wicepremier, minister finansów Zyty Gilowskiej, zadłużenie polskiej służby zdrowia wynosi ogółem ok. 6 mld zł, resort zdrowia mówi zaś o ok. 4 mld zł (bez odsetek). Są to zobowiązania wymagalne, przeterminowane. Kwoty te nie ilustrują jednak pełni problemu.

Bomba z opóźniaczem

Business Centre Club zwraca uwagę na "niezwykłe skoncentrowanie zadłużenia w stosunkowo niewielkiej grupie szpitali". Otóż tylko 20 spośród ok.
700 szpitali odpowiada za 1,4 mld zł długu, co stanowi jedną trzecią całości długu wymagalnego, a zobowiązania 50 lecznic odpowiadają za połowę całego zadłużenia.
- Prezentowany powszechnie obraz totalnej zapaści publicznych zakładów opieki zdrowotnej nie jest prawdziwy: nie uwzględnia, że wiele jednostek nie jest zadłużonych wcale bądź tylko na niewielkie kwoty - czytamy w stanowisku BCC dotyczącym sytuacji szpitali (zob. ramka).
Dzięki m.in. ustawie o pomocy publicznej z 2005 r. spadły wprawdzie zobowiązania wymagalne - z 5,8 mld zł w 2004 r. do niespełna 4 mld w grudniu 2006 r. - atoli swoista bomba z opóźnionym zapłonem tyka w innym miejscu. Od kilku bowiem lat nie zmniejszają się, a ostatnio nawet wzrosły do 10,1 miliarda zł, ogólne zobowiązania SPZOZ-ów, czyli m.in. takie, których szpitale nie muszą jeszcze płacić, ale wiadomo, że niebawem będą musiały.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH