Na razie znamy skład chemiczny zaledwie 1% organizmów zgromadzonych przez nadoceaniczne ośrodki badawcze. Ale już to pokazuje potencjał tych substancji.

Naukowcy twierdzą, że prawdopodobieństwo znalezienia nowego aktywnego związku chemicznego w podwodnym świecie jest 500 razy większe niż na lądzie. - Większość, ale jeszcze nie wszystkie rośliny lądowe zostały zbadane, natomiast środowisko podwodne to świat dziewiczy i pole do popisu do odkryć nowych substancji - twierdzi prof. Andrzej Stańczak, kierownik Zakładu Farmacji Szpitalnej Wydziału Farmaceutycznego UM w Łodzi.
Nadoceaniczne ośrodki akademickie posiadają dziesiątki tysięcy próbek z głębin, z których sukcesywnie izolują zawarte w organizmach związki organiczne. Firmy biotechnologiczne analizują te związki (identyfikując "potencjalnych kandydatów" na nowoczesne leki), które są następnie licencjonowane przez koncerny farmaceutyczne w celach komercyjnych, jak swego czasu stało się z discodermolide (Novartis) czy bryostatinem 1 (BMS).

Bardzo obiecujące gąbki

Jak na razie znamy skład chemiczny zaledwie 1% zgromadzonych organizmów. Ale już to pokazuje potencjał tych substancji. Charakteryzują się działaniem antywirusowym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym, przeciwko nowotworom, chorobie Alzheimera, malarii, AIDS i wielu innym.
Jednymi z najbardziej obiecujących organizmów są gąbki - prymitywne, beztkankowe zwierzęta wodne, najczęściej występujące w morzach. Zindetyfikowano w nich rozmaite, biologicznie aktywne związki, m.in. wabiące ofiary; pamiętajmy wszak, że to stworzenia przytwierdzone do podłoża, dla których to jedyny sposób na złapanie pokarmu.
Szereg z tych organizmów wytwarza również substancje o charakterze trucizn. Przykładem wykorzystania takich substancji może być ziconotide - pierwszy nowoczesny lek z głębin mórz, zarejestrowany pod marką Prialt, a powstały z wydzielonego związku z trucizny, jaką wydziela ślimak Conus Magnus. Stosowany jest jako lek przeciwbólowy, o działaniu znacznie silniejszym od morfiny.
Inne równie cenne źródła substancji to korale, ryby (w tym tasza, zwana zającem morskim), osłonice, mszywioły, glisty morskie, rekiny, rośliny (np. algi, trawy morskie), roślinopodobne eukariotyczne protisty, bakterie, grzyby, mięczaki, homary, także pewne gatunki skorupiaków, ktore zawierają związki mające działanie antywirusowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH