Leki odtwórcze to już prawie 60% rynku farmaceutycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, ale... oryginały nie złożyły broni

Rynek farmaceutyczny Europy Środkowo-Wschodniej zdominowany jest przez leki generyczne. Ten segment był wart w 2008 r. 17,2 mld euro, a w latach 2009-2011 będzie rozwijał się w tempie około 14% rocznie. Natomiast tempo wzrostu segmentu leków innowacyjnych, którego wartość wynosiła 12,4 mld zł w 2008 r., będzie niższe - wynika z raportu firmy badawczej PMR.

Analizie poddano: Rosję, Polskę, Czechy, Rumunię, Węgry, Ukrainę, Słowację i Bułgarię. Leki generyczne stanowiły w 2008 r. około 58% wartości rynku farmaceutycznego w tym regionie (biorąc pod uwagę rynek apteczny i szpitalny).

Prognozy

Średnioroczna stopa wzrostu CAGR dla generyków wyniesie w latach 2009-2011 około 14% - wynika z szacunków PMR, podczas gdy tempo wzrostu dla leków oryginalnych będzie znacznie niższe.

- W rezultacie udział leków gene-rycznych w rynku farmaceutycznym w regionie będzie rósł i w 2009 r. wyniesie już około 60% - wyjaśniała w listopadzie 2009 r. Agnieszka Stawarska, analityk rynku farmaceutycznego w PMR i współ-autorka raportu.

Chociaż w latach 2009-2011 tempo wzrostu leków gener ycznych będzie wyższe niż tempo wzrostu leków oryginalnych, warto podkreślić, że również ten drugi segment odnotuje dodatnią dynamikę wzrostu w regionie.

Szybszy rozwój leków generycz-nych wynikać będzie między innymi z oszczędności wprowadzanych przez rządy poszczególnych państw w czasie kryzysu ekonomicznego.

W średnim okresie czasu PMR spodziewa się jednak, zwłaszcza w Rosji i na Ukrainie, wzrostu świadomości zdrowotnej i modernizacji systemów opieki zdrowotnej, z uwzględnieniem rozwoju prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, a także systemów refundacji podobnych do tych istniejących w krajach Europy Zachodniej. Z pewnością przyczyni się to do rozwoju rynku leków innowacyjnych w regionie - przewidują analitycy.

Lokalni i globalni

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej istnieje niewiele firm lokalnego pochodzenia specjalizujących się w produkcji leków innowacyjnych. Większość producentów to firmy generyczne. Druga grupa firm działających w tym segmencie to globalni gracze generyczni, którzy działają w różnym zakresie w poszczególnych krajach w regionie.

Ostatnio na rynku leków generycznych miały miejsce procesy konsolidacyjne, które znacząco wpłynęły również na rynek Europy Środkowo-Wschodniej. Przykładowo izraelski producent Teva poprzez przejęcie firmy Barr w lipcu 2008 r., a co za tym idzie jednego z największych lokalnych producentów leków generycznych - chorwackiej Pli-vy - uzyskał dostęp do rynków krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH