Lekarze też wymagają pomocy

Cukrzyca jest drugą pod względem występowania chorobą przewlekłą w Polsce. W ubiegłym roku NFZ finansował leczenie 2 mln osób cierpiących na cukrzycę. Są osoby, które jeszcze o swojej chorobie nie wiedzą. W sumie problem dotyczy co najmniej 2,8 mln osób w naszym kraju - mówił prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, podczas sesji Diabetologia na IX Forum Rynku Zdrowia.

Z daniem profesora, lekarze sami nie dadzą sobie rady z cukrzycą: - Mamy w Polsce epidemię cukrzycy typu 2, która jest skutkiem złego stylu życia. Trudno zmienić styl życia Polaków bez państwowej strategii w tym kierunku.

- Spotykamy się ze zrozumieniem mediów, parlamentu, w sumie także i rządu, jednak nadal nie jest prowadzona żadna polityka, która pomagałaby w walce z tą chorobą. Jeśli chodzi o NFZ, to mam wrażenie, że jest blisko naszych problemów i rozumie, z czym się zmagamy, ale strategiczne decyzje podejmowane są w Ministerstwie Zdrowia. Potrzebujemy nie tylko refundacji nowoczesnych leków, ale też odpowiedniego systemu leczenia cukrzycy w Polsce i systemu zapobiegania zachorowaniom - tłumaczył prezes PTD.

Argument, że nie ma pieniędzy, zupełnie nie przemawia do profesora. - Dowodem na to, że pieniądze są, jest choćby ostatnia decyzja resortu o refundacji metforminy dla pacjentów w stanie przedcukrzycowym. Nigdzie poza Finlandią i Szwajcarią lek ten, w tym wskazaniu, nie jest refundowany, dlatego że jest stary i bardzo tani. To zachowanie nieracjonalne. Koszt refundacji w tym przypadku wyniesie ok. 70 mln zł, a może wzrosnąć nawet do 100 mln zł. My walczymy cały czas o refundację nowoczesnych leków, gdzie dla budżetu byłby to koszt 20-30 mln zł.

Dane na podstawie zestawień NFZ, które przedstawił prof. Waldemar Karnafel, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii, kierownik Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii, Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie, wskazują, że w Polsce insulinę przyjmowało w 2012 r. 286 000 osób, a od stycznia do sierpnia 2013 r. - 289 000; leki doustne przeciwcukrzycowe przyjmowało w 2012 r. 1 372 000, od stycznia do sierpnia 2013 r. - 1 348 000 osób.

Jeśli chodzi o powikłania, to na przykładzie woj. mazowieckiego: kwasica cukrzycowa wystąpiła od stycznia do sierpnia 2013 r. - 651 razy w 2012 r., w 2013 r. - już 817; dużych amputacji pierwszorazowych w 2008 r. było 317, a w 2012 r. - 511.

- W Polsce codziennie rejestruje się 14 kwasic cukrzycowych, nie jest to zły wynik. Codziennie z powodu cukrzycy przeprowadza się też 13 amputacji - mówił prof. Karnafel.

Prof. Grzegorz Dzida, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, stwierdził, że w woj. lubelskim liczba chorych na cukrzycę podwoiła się w ciągu ostatnich 10 lat. W skali kraju, jak powiedział prof. Czupryniak, w ciągu dekady liczba osób chorych na cukrzycę wzrosła o 25%.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH