Kardiochirurg, pediatra, chirurg, laryngolog, ginekolog, internista, onkolog. To tylko kilka specjalizacji lekarzy, którzy kandydują w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu. Stanowią jedną z liczniejszych grup zawodowych na Wiejskiej.

W parlamentarnych ławach zasiada obecnie 26 lekarzy (18 w Sejmie oraz 8 w Senacie). Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że przedstawiciele tej profesji powtórzą lub nawet poprawią ten wynik w jesiennych wyborach. Mają bowiem w swoich szeregach naprawdę wpływowe i popularne osoby.

Wystarczy wspomnieć pierwszoplanowe postacie trwającej - premier i przewodniczącą Platformy Obywatelskiej Ewę Kopacz (pediatra i lekarz rodzinny) oraz obecnego wicemarszałka Senatu i szefa sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości Stanisława Karczewskiego (chirurg).

Medyczne

lokomotywy list PO

Z dotychczasowego, ostatnio tak spektakularnego układania list kandydatów PO wynika, że lekarzy nie zabraknie wśród tzw. jedynek, czyli polityków mających w poszczególnych okręgach zapewnić przewagę nad innymi ugrupowaniami.

Ewa Kopacz wystartuje z tego eksponowanego miejsca w Warszawie. Była m.in. przewodniczącą sejmowej komisji zdrowia, w latach 2007-2011 ministrem zdrowia, a do 2014 r. marszałkiem Sejmu.

Lokomotywą Platformy w Katowicach będzie minister zdrowia, prof. Marian Zembala, wybitny kardiochirurg, który przez wiele lat kierował Śląskim Centrum Chorób Serca. Pełnił też funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie kardiochirurgii.

Wiceminister zdrowia dr Beata Małecka-Libera (laryngolog) kandydować będzie z pierwszego miejsca w Sosnowcu. Jest posłanką od 2005 r., czyli już trzecią kadencję. Przez wiele lat była wiceprzewodniczącą sejmowej komisji zdrowia.

Kolejną "medyczną lokomotywą" PO, tym razem w Bydgoszczy, ma być dr Zbigniew Pawłowicz (chirurg), wieloletni dyrektor Centrum Onkologii w tym mieście, radny wojewódzki Platformy. Niedawno Pawłowicz został przewodniczącym zespołu ds. oceny pakietu onkologicznego przy Ministerstwie Zdrowia.

Prof. Alicja Alicja Chybicka (specjalizacje z pediatrii, onkologii dziecięcej i transplantologii klinicznej), obecna senator z listy PO i wiceprzewodnicząca senackiej komisji zdrowia, wystartuje z pierwszego miejsca we Wrocławiu.

Marek Hok (ginekolog) został jedynką Platformy w okręgu koszalińskim. Jest posłem obecnej kadencji, wcześniej był m.in. wicemarszałkiem woj. zachodniopomorskiego odpowiedzialnym za ochronę zdrowia.

Przypomnijmy, że szczecińską jedynką PO miał być eksminister zdrowia Bartosz Arłukowicz (pediatra). Podzielił jednak los innych polityków wymienianych w kontekście tzw. afery podsłuchowej i ostatecznie wylądował na miejscu ostatnim w Szczecinie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH