Żeby uczestnicy postępowania zbyt łatwo nie wykręcali się chorobami

Projekt ustawy o lekarzu sądowym zakłada powstanie nowej instytucji biorącej udział w postępowaniu cywilnym i karnym. Wystawianie zaświadczeń wyłącznie przez lekarzy sądowych pozwoli wykluczyć sytuacje, w których mogłoby dojść do nadużycia uprawnień przez uczestników postępowania.
Kandydat na lekarza sądowego będzie musiał złożyć oświadczenia, że: t znane są mu przepisy kodeksu postępowania cywilnego i karnego z zakresu dotyczącego usprawiedliwiania niestawiennictwa uczestników postępowania; t jest świadomy odpowiedzialności karnej za poświadczenie w dokumencie nieprawdy; t nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe; t zaświadczenie o niekaralności.
Ustawa przewiduje stałe monitorowanie możliwości sprawowania funkcji lekarza sądowego.
Lekarze sądowi będą przyjmowali osoby ubiegające się o wydanie zaświadczeń w miejscach, dniach i godzinach ustalonych na podstawie umowy z prezesem sądu, a w razie choroby uniemożliwiającej poruszanie - odwiedzą je w miejscu pobytu. W nagłych wypadkach lekarz sądowy może wydać zaświadczenie uczestnikowi postępowania zamieszkałemu poza obszarem właściwości danego sądu okręgowego.
Zakłady opieki zdrowotnej oraz lekarze udzielający świadczeń zdrowotnych uczestnikom postępowania będą zobowiązani do udostępnienia lekarzowi sądowemu dokumentacji medycznej z przebiegu leczenia osób ubiegających się o wystawienie zaświadczenia.
Lekarz sądowy wyda stosowne zaświadczenie po przeprowadzeniu badania oraz po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną.
Lekarze sądowi będą mieli obowiązek prowadzenia corocznego rejestru wystawionych zaświadczeń, co umożliwi ich weryfikację pod względem merytorycznym i finansowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH