Lekarze pierwszego kontaktu w Wielkiej Brytanii umożliwiają pacjentom dostęp do usług finansowanych przez Narodową Służbę Zdrowia (NHS National Health Service). Jako wiodący klinicyści pierwszej pomocy, obsługują nawet 90% wszystkich zgłoszeń po poradę medyczną. Zapewniają szeroki zakres świadczeń, a gdy zajdzie potrzeba, kierują pacjentów do specjalistów.

Celem General Practitioners Committee (GPC), który reprezentuje interesy lekarzy pierwszego kontaktu, jest promocja ogólnej praktyki, ochrona podstawowych interesów i odrębności tego środowiska.

Tak działa system

Poprzez rejestrację do lekarza pierwszego kontaktu, mającego podpisany kontrakt z NHS na świadczenie usług, chorzy uzyskują dostęp do wielu usług z zakresu ochrony zdrowia, w tym także specjalistów operujących w danym rejonie. Pacjenci, którzy są już zarejestrowani u lekarza pierwszego kontaktu, mogą wybrać porady innego lekarza, pod warunkiem, że mieszkają w rejonie jego działania.
Lekarz rodzinny (General Practitioner - GP) nie zawsze musi wpisać każdego pacjenta na swoją listę, co dotyczy nawet obywateli Wielkiej Brytanii. Do jego uznania zostawia się zakres opieki, jaką obejmuje rezydentów GB i gości zagranicznych. W dodatku, GP może przyjmować pacjentów na zasadzie prywatnej, odpłatnej praktyki. To on też decyduje, kogo objąć bezpłatną lub płatną opieką medyczną.
Osoby objęte świadczeniami medycznymi, refundowanymi przez NHS, muszą się jednak liczyć z pewnymi opłatami. W szczególności chodzi o pobieranie opłat ryczałtowych za wypisanie recepty (wynosi ok. 6 funtów), niezależnie od ceny leku.

Nowe kontrakty

1 kwietnia 2004 roku weszły w życie nowe, ogólnobrytyjskie kontrakty GP, zmieniające ścieżkę dostępu pacjentów do lekarzy pierwszego kontaktu. Zapewniają one korzyści i lekarzom, i pacjentom.
Tym pierwszym dają większą elastyczność pracy i autonomii. Pozwalają na podejmowanie decyzji dotyczących organizacji opieki nad pacjentami, co ma znaczenie w rozwiązywaniu lokalnych problemów w ochronie zdrowia. Nowy system kontraktów przewiduje także lepsze umowy dla pozostałego personelu medycznego, np. pielęgniarek i menedżerów. Ponieważ wejściu nowych kontraktów towarzyszył znaczny wzrost wydatków NHS na podstawową opiekę zdrowotną (z 6,1 mld funtów rocznie do 8 mld funtów w kwietniu 2006 r.), środowisko lekarzy rodzinnych wydatnie to odczuło i może obecnie świadczyć usługi na takim poziomie, który dotychczas był osiągalny tylko w szpitalach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH