Podczas konferencji prasowej zorganizowanej pod hasłem "Czy Polska kocha swoje dzieci?", będącej częścią niedawnej III Konferencji Specjalistycznych Towarzystw Pediatrycznych, środowisko lekarzy pediatrów wyraziło nieprawdziwą opinię, iż "przeprowadzona w ostatnich latach w naszym kraju reforma ochrony zdrowia, poprzez wprowadzenie instytucji lekarza rodzinnego, doprowadziła do degradacji systemu fachowej, medycznej opieki nad populacją wieku rozwojowego".

Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP) wraz z konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny rodzinnej czuje się w obowiązku odnieść do przedstawianych zarzutów pod adresem lekarzy rodzinnych.
Według tych zarzutów lekarze rodzinni nie mają specjalistycznego przygotowania do sprawowania opieki medycznej nad dzieckiem i młodzieżą. Jako argument przytacza się następujące porównanie: uzyskanie specjalizacji II stopnia z pediatrii obejmowało 6 lat nauki i dwa egzaminy składane przed Komisją Państwową, a dziś lekarze rodzinni ze specjalizacją na przykład z chirurgii czy chorób wewnętrznych, w dziedzinie pediatrii są szkoleni 6 miesięcy.

Bądźmy partnerami

W opinii KLRwP zdecydowana większość lekarzy, która przystępowała i przystępuje do specjalizacji z medycyny rodzinnej, posiada specjalizację z innych dyscyplin podstawowych, w tym - największa liczba lekarzy - przede wszystkim z pediatrii.
Lekarze, którzy nie posiadają żadnych specjalizacji, mają co najmniej 5-letnie doświadczenie pracy w POZ. Analizując strukturę kształcenia pod kątem przygotowania lekarzy rodzinnych do sprawowania opieki nad dzieckiem, należy podkreślić, że szkolenie obejmuje 4-letni okres (2 lata na oddziałach szpitalnych/ klinicznych i 2 lata w praktyce lekarza rodzinnego).
Wypowiadane są opinie, że lekarze rodzinni przejęli opiekę nad zdrowiem dzieci i młodzieży w Polsce, pozostawiając kilka tysięcy zdezorientowanych pediatrów praktycznie bez możliwości uprawiania zawodu, do którego przez lata byli przygotowywani. Lekarze pediatrzy nie zostali zwolnieni przez lekarzy rodzinnych, jak sugeruje prof. Antoni Dyduch i prof. Alicja Chybicka, przeciwnie - są poszukiwani jako partnerzy w zespołach lekarza rodzinnego. Fakt zaistnienia w 1993 roku instytucji lekarza rodzinnego w Polsce nie spowodował dezorientacji pediatrów (prof. Chybicka), wręcz przeciwnie - stworzył im możliwość nowego rozwoju zawodowego i poszerzenia swoich zainteresowań, a co za tym idzie większej satysfakcji z wykonywanej pracy. Nieprawdą jest również, że lekarz pediatra nie może otworzyć NZOZ (prof.
Dyduch). Informują o tym regulacje prawne: każdy lekarz posiadający 5-letni staż pracy w zawodzie dysponujący lokalem spełniającym wymogi sanitarne może zarejestrować NZOZ.

To nie my...

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH