NFZ opublikował projekt zarządzenia ws. kontraktowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Przewiduje m.in. wzrost podstawowej stawki kapitacyjnej z 96 zł do 136,20 zł.

Obecnie podstawowa stawka kapitacyjna, czyli kwota, jaką lekarze POZ otrzymują za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką, wynosi 96 zł rocznie. Ministerstwo Zdrowia podaje, że 55% pacjentów jest rozliczanych właśnie według tej stawki. Wzrasta ona dwukrotnie w przypadku dzieci do 6 lat i osób powyżej 65 lat, w przypadku dzieci w wieku 7-19 lat podstawową stawkę mnoży się przez 1,2.

Stawka wzrasta trzykrotnie w przypadku pacjentów z chorobami układu krążenia lub cukrzycą. Powiększa się ją również o 10 % (jako tzw. katarkowe) w przypadku przyjęcia co najmniej 25% pacjentów z chorobami układu oddechowego.

Likwidacja korektorów?

Ministerstwo zaproponowało, a NFZ przewidziało w projekcie zarządzenia, zlikwidowanie korektorów za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia oraz "katarkowego", a pozostawienie tylko tych za wiek. Od 2015 r. bazowa stawka kapitacyjna miałaby wzrosnąć z 96 zł do 136,20 zł, m.in. w związku z nowymi badaniami diagnostycznymi, które mają zlecać lekarze POZ.

Dodatkowo od połowy roku lekarze, którzy sprawozdawaliby badania diagnostyczne wykonywane konkretnym pacjentom, mieliby podniesioną stawkę, a ci, którzy zlecaliby odpowiednią liczbę tych badań - byliby premiowani jeszcze wyższą stawką.

Według projektu za poradę, w trakcie której lekarz wystawi pacjentowi kartę pacjenta onkologicznego, otrzyma 50 zł.

Uwagi do projektu można zgłaszać do 11 grudnia. NFZ zastrzega, że wciąż trwają rozmowy ze środowiskiem lekarzy POZ, a ich efekty znajdą odzwierciedlenie w treści opiniowanego projektu zarządzenia.

Minister ankietował

Ministerstwo Zdrowia wysłało do przychodni ankiety dotyczące dwóch wariantów rozwiązań finansowych. W pierwszym z nich zaproponowano likwidację mnożnika (3,0) za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia i utrzymanie tylko tych za wiek. Towarzyszyć temu miałby wzrost podstawowej stawki kapitacyjnej dla wszystkich pacjentów - do 136,20 zł.

Drugi wariant przewidywał pozostawienie mnożnika 3,0, jednak z dotychczasową roczną stawką kapitacyjną (96 zł). W przypadku innych mnożników stawka wynosiłaby 123,96 zł.

Na ponad 7,2 tys. rozesłanych ankiet, odpowiedzi udzieliło nieco ponad 1,5 tys. placówek POZ. Większość z nich opowiedziała się za pierwszym wariantem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH