Za i przeciw kasom fiskalnym w gabinetach medycznych. Sonda "Rynku Zdrowia"

Rządowe przymiarki do fiskalizacji usług medycznych wywołały w środowisku medycznym skrajne opinie - od głosów brzmiących niemal jak protest przeciwko wprowadzeniu do gabinetów kas fiskalnych, po...
entuzjastyczną wręcz akceptację tego pomysłu. Oddajmy więc głos zainteresowanym (?) takim rozwiązaniem.

Z kasą będzie normalniej
Prof. Andrzej Bochenek, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach:
Przedstawiciele wolnego zawodu, jakimi są lekarze, zamiar wprowadzenia kas fiskalnych do gabinetów mogą odbierać jako pewnego rodzaju osaczanie przez administrację.
Osobiście nie mam nic przeciwko temu, żeby dochody lekarzy były odpowiednio udokumentowane.
To wyraz pewnej normalności, która wkracza do naszego kraju. Tropienie szarej strefy w służbie zdrowia ma raczej marginalne znaczenie w reformie służby zdrowia, ale wszystko, co pozwala nam na racjonalną regulację rynku usług medycznych jest warte głosu na tak.
Niech jednak kasy będą wprowadzane w sposób uczciwy. Jeżeli państwo chce na tym zarobić, to niech państwowi urzędnicy zdecydują o dofinansowaniu tak, żeby prywatne gabinety nie były obciążone zakupem tych kas. Zwrot kosztów poniesionych na zakup kas fiskalnych, przy niskich wynagrodzeniach w części gabinetów lekarskich, będzie bardzo odległy.
Nie chciałbym, żeby okazało się, że tymi, którzy najwięcej zyskają, okażą się nie lekarze i budżet państwa, tylko firmy produkujące takie kasy.
Nie wiem, czy kasy fiskalne uzdrowią budżet ochrony zdrowia. Myślę, że o ile wszystkim - i lekarzom, i pacjentom - udokumentowanie wszystkich dochodów i wydatków będzie się opłacało, to nikt nie będzie kombinował.

VAT zbyt uciążliwy
Marek Szczyt, chirurg plastyczny z Warszawy:
Absolutnie jestem przeciw kasom fiskalnym.
Powód jest bardzo prosty. Wprowadzenie ich do gabinetu wyklucza możliwość rozliczania się z fiskusem systemem karty podatkowej, czyli zryczałtowanej formy opodatkowania, obliczanej na podstawie zgłoszonych ilości godzin przepracowanych w gabinecie. System "vatowski" będzie dla nas uciążliwy i kosztowny.

Pot rzebne klarowne rozliczenia
Dr Tomasz Romańczyk, współwłaściciel niepublicznego ZOZ w Tychach:
Im system finansowania ochrony zdrowia będzie bardziej przejrzysty, tym lepszy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH