W połowie maja br. do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy przewidujący zmianę definicji lekarza POZ w art. 5 pkt 13 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Skutkiem ma być rozszerzenie możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych w POZ przez lekarzy pediatrów i lekarzy internistów, pod warunkiem jednak, że będą oni udzielać świadczeń w co najmniej dwuosobowych zespołach - internista, pediatra lub lekarz POZ albo pediatra oraz internista lub lekarz POZ.

 

- Projektowane przepisy o POZ wzbudzą zapewne spore kontrowersje, są jednak bardzo potrzebne - stwierdził na spotkaniu z dziennikarzami minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Pacjent ma zyskać większy wybór

- Obecnie dostęp do pediatrów w trybie ambulatoryjnym jest bardzo ograniczony, m.in. dlatego, że występuje znaczny deficyt lekarzy tej specjalności i często kontakt z pediatrą następuje dopiero w szpitalu - powiedział Bartosz Arłukowicz. - Nowe przepisy - poprzez zachęty finansowe - mają skłonić do robienia specjalizacji z pediatrii.

- Z drugiej strony rodzice będą wreszcie mogli wybierać - czy w placówce podstawowej opieki ich dziecko ma trafić do lekarza rodzinnego, pediatry, czy internisty. W myśl planowanych przepisów praktyki POZ tworzyć będą zespoły lekarzy właśnie tych trzech specjalizacji - dodał. - Pojawi się również możliwość trzykrotnej w ciągu roku zmiany przez pacjentów przychodni POZ, z której chcą korzystać.

Projekt nowej regulacji dotyczącej podstawowej opieki zdrowotnej wskazuje, że wcześniejsze decyzje wyeliminowały grupy lekarzy - w szczególności pediatrów i internistów - z udzielania świadczeń w POZ. W efekcie, w ocenie ustawodawcy, dzieci mają ograniczony dostęp do świadczeń pediatrycznych. Sytuację mają poprawić proponowane zmiany.

Interniści i pediatrzy są za

Do propozycji zmian entuzjastycznie odnieśli się interniści i pediatrzy. Prof. Tomasz Guzik, prezes Towarzystwa Internistów Polskich wskazuje, że Towarzystwo od lat zabiega o przywrócenie wartości specjalizacji z interny, która została nierozsądnie zmarginalizowana w wyniku ścierania się wielu różnych grup interesów.

- W obliczu starzenia się społeczeństwa i występowania wielu schorzeń jednocześnie u większości leczonych przez nas pacjentów, podejście ogólnointernistyczne jest nieuniknione. Cieszymy się, że po pięciu latach zabiegów ze strony TIP, Ministerstwo Zdrowia uznało za słuszny postulat o konieczności pracy internistów i pediatrów w POZ - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Guzik. Jego zdaniem, wyłączenie internistów i pediatrów z POZ było błędem, za który system opieki nad chorymi w Polsce płaci do dziś.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH