Lekarze bardzo chcą widzieć przepis

Recepty zaocznie, czyli słowo ministra też ważne, ale...

Z powodu braku jasnych przepisów określających zasady wystawiania recept osobom przewlekle chorym Federacja Porozumienie Zielonogórskie zaleciła swoim lekarzom wstrzymanie się od zaocznego przepisywania leków. W opinii Porozumienia, w obecnym systemie prawnym takie działanie jest niezgodne z prawem. Ministerstwo Zdrowia uspokaja, ale lekarze chcą jasnego komunikatu.

- Minister zdrowia Ewa Kopacz dopuściła możliwość zaocznego wystawiania recept dla osób przewlekle chorych, jednak za tym twierdzeniem nie poszły żadne faktyczne uregulowania prawne, a wobec tego obowiązują nas nadal przepisy, które bezwzględnie wskazują na konieczność wizyty i przebadania pacjenta przed przepisaniem leków - mówi Rynkowi Zdrowia Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

NFZ skontrolował

Przypomnijmy, że w marcu br., na skutek kontroli NFZ, część oddziałów regionalnych Funduszu wydała zalecenia, by nie wystawiać recept bez przebadania pacjenta. Kontrole płatnika miały na celu sprawdzenie - w oparciu o dokumentację - prawidłowości przepisywania leków refundowanych.

Jak informuje nas Wanda Pawłowicz, rzecznik Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w 2010 roku kontrole Funduszu wykazały, że na podstawie recept bez odpowiedniej dokumentacji wydano bezzasadnie w województwie ponad 4 mln zł. Podczas kontroli Fundusz wykrył m.in. przypadek wypisywania leków dla pacjenta, który nie żył od dwóch lat. Lekarz, na podstawie zapisów na przynoszonej przez rodzinę kartce, nadal wypisywał mu leki.

- Teraz lekarz musi zwrócić ponad 17 tys. zł z tytułu nienależnej refundacji za leki, a my skierowaliśmy sprawę do prokuratury - mówi Wanda Pawłowicz. Konieczność wizyty u lekarza w celu otrzymania recepty od lat jest zapisana w ustawie o zawodzie lekarza oraz rozporządzeniach ministerialnych.

I tak chociażby w art. 42 Ustawy z 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2008 r. nr 136, poz. 857 z późn. zm.) czytamy: "Lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu, z zastrzeżeniem sytuacji określonych w odrębnych przepisach".

4 marca br. na na stronie Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ pojawił się komunikat, w którym przypomniano, że "wystawianie recept bez osobistego zbadania pacjenta, tj. w ramach porady lekarskiej (...), stanowi generowanie nienależnej refundacji", za co grożą wysokie kary.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH