Wyleczony z WZW chirurg ma prawo znów stanąć przy stole

Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C to nadal jedno z największych zagrożeń dla personelu medycznego, szczególnie dla chirurgów, którzy z racji swojej specjalizacji często są narażeni na kontakt z krwią pacjenta.

Przeciwwskazań do powrotu do pracy chirurga, wyleczonego nosiciela WZW, nie widzi Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Widzą je natomiast, wcale nierzadko, dyrektorzy szpitali... Jeżeli dojdzie już do zakażenia wirusem, to lekarz medycyny pracy indywidualnie podchodzi do każdego przypadku. Posiłkuje się przy tym opinią specjalisty, który leczy chorego. Może być i tak, że dla niektórych zakażonych nastąpi długa przerwa w wykonywaniu zawodu.

Nie ma ogólnych wytycznych

- Mimo że bardzo dobry chirurg był wyleczony, to dyrekcja szpitala nie chciała dopuścić go do pracy. Przywrócono go dopiero po dwóch latach, ale wtedy sam zrezygnował - opowiadał podczas V Forum Rynku Zdrowia dr Maciej Jabłkowski z Kliniki Chorób Zakaźnych i Chorób Wątroby w Łodzi.

- To, czy lekarz może wrócić do pracy, zależy od jego stanu zdrowia, zakaźności. Tu nie ma ogólnych wytycznych, każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie - tłumaczy nam dr Ewa Wągrowska-Koski, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny pracy.

O tym, że o powrocie lekarza do zawodu decyduje specjalista medycyny pracy, a nie dyrekcja szpitala, wie doskonale rzecznik prasowy Szpitala Wolskiego w Warszawie Barbara Udrycka. Nie pamięta, by na WZW zachorował któryś z lekarzy pracujących w tej placówce. Jednakże tłumaczy, że taki chirurg po uzyskaniu pozytywnej opinii lekarza medycyny pracy ma prawo wrócić do wykonywanych czynności.

- Jeżeli jest chory, to ma prawo - jak każdy z zatrudnionych - do zwolnienia lekarskiego. Ma też prawo wrócić do pracy, gdy zostanie wyleczony. Procedury, które obowiązują w naszym szpitalu, skutecznie zapobiegają zarażeniu się lekarza od pacjenta i odwrotnie - zapewnia nas rzecznik Szpitala Wolskiego.

- WZW typu B i C nie znajduje się na liście chorób, które wykluczają powrót do pracy. Nie ma przeciwwskazań, żeby nosiciel pracował, tym bardziej że każdy zakład opieki zdrowotnej musi mieć procedury, które niwelują możliwość zakażenia. Do każdego pacjenta należy podchodzić tak, jakby był zakażony wirusem HIV bądź miał żółtaczkę - uważa Jan Bondar.

Rzecznik podaje jednak przykłady chorób, które mogą być przynajmniej powodem czasowego odsunięcia lekarza każdej specjalności od pracy. Są to między innymi:

 • wszawica
 • ospa
 • półpasiec
 • angina
 • róża
 • płonica
 • ropne zapalenie skóry
 • dur brzuszny
 • obecność prątków gruźlicy
 • ostra biegunka
 • grypa...
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH