Lekarze skarżą się na lawinowy wzrost liczby wezwań na przesłuchania (trwają zazwyczaj 4-5 godzin), a także na żądania prokuratury wydania dokumentacji medycznej bez nakazu sądu. Mówili o tym 23 listopada w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej podczas szkolenia dotyczącego różnych aspektów prawnych działalności zawodowej lekarzy.

Jak podkreślał Krzysztof Urbański, prezes firmy Legal Operator, współorganizator szkolenia pt. "Lekarz wobec ataków organów ścigania i prób wyłudzenia odszkodowania - profilaktyka i techniki obrony", żadne inne środowisko zawodowe w Polsce nie zostało tak "kryminogennie" potraktowane, jak medyczne.

Coraz większa skala

- Wynika to po części ze statystyki. Przy ogromnej skali świadczonych usług medycznych dochodzi także do błędów i różnych zdarzeń medycznych. Opieka zdrowotna jest uznawana na całym świecie za jedną z dziedzin najbardziej obciążonych ryzykiem. W Polsce nie jest prowadzony ich rejestr, ale szacuje się, że rocznie dochodzi do 20-30 tys. niepożądanych zdarzeń. Z naszego doświadczenia wiemy, że niemal 80% toczących się spraw dotyczących zdarzeń i błędów medycznych, to próby wyłudzenia odszkodowania - ocenił Urbański.

W jego przekonaniu lawinowy wzrost tego rodzaju postępowań wynika nie tylko z rosnącej świadomości pacjentów, ale także z aktywności firm zajmujących się wyłącznie dochodzeniem roszczeń dla pacjentów, ale również… wyłudzaniem odszkodowań. - Lekarze, posiadający obowiązkowe ubezpieczenie OC, są dla nich łakomym kąskiem - stwierdził.

Jak zauważył, wielu lekarzy miało do czynienia z firmami wyłudzającymi odszkodowania, byli przesłuchiwani jako świadkowie czy podejrzani. Niemal każdy lekarz słyszał, że spotkało to jego znajomego.

Obowiązkowe OC nie chroni dostatecznie

Osoby wykonujące zawody medyczne, które pracują na podstawie kontraktów, muszą obligatoryjnie, zgodnie z wymogami prawa, posiadać ubezpieczenie OC.

- Polisa OC nie chroni jednak lekarza przed odpowiedzialnością karną, a dzisiaj pacjenci coraz częściej występują przeciwko lekarzom na drodze karnej, wnosząc do prokuratury lub policji powiadomienie o popełnieniu przestępstwa - mówiła mec. Daria Karczewska.

- Dzisiaj regułą staje się, że pacjenci, bardzo często reprezentowani przez kancelarie odszkodowawcze, składają zawiadomienia do prokuratury lub powiadamiają policję. Takie postępowanie dla pacjentów jest wygodne i bezpłatne. Cały proces karny jest prowadzony na koszt państwa. To policja zbiera dowody, przesłuchuje świadków, analizuje dokumentację medyczną. Nawet jeśli po wieloletnim procesie okaże się, że lekarz jest niewinny, to pacjent nie ponosi żadnych kosztów - powiedziała Karczewska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH