Lekarz musi znać przepisy

Zintegrowany Program Dydaktyczny Szpitalnej Akademii Wiedzy dla Personelu Medycznego stanowi autorski projekt firmy Supra Brokers S.A., który poświęcony jest zarządzaniu ryzykiem klinicznym i od około 5 lat ewoluuje.

Można powiedzieć, że nasze działanie odchodzi od typowej formuły szkoleń na rzecz dostosowywania programu dydaktycznego do priorytetów dyrekcji szpitali i harmonogramu działań na rzecz poprawy jakości opieki i bezpieczeństwa pacjentów.

Proces ten zainicjowany został, ponieważ personel placówek ochrony zdrowia ma świadomość problemu roszczeń pacjentów związanych z błędami medycznymi, jednak wciąż zbyt rzadko zwraca się uwagę na istotę tychże roszczeń; chodzi o uświadomienie, że problemem nie zawsze jest błąd medyczny sam w sobie.

W programie dydaktycznym wskazujemy, że nawet jeśli pacjent przejdzie prawidłowo cały proces terapeutyczny i zostanie wyleczony, a personel wykona wszelkie czynności zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, to musi liczyć się z ryzykiem roszczenia ze strony pacjenta lub jego bliskich.

Dobrze ilustruje to wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, który utrzymał w mocy wyrok zasądzający wypłacenie 90 tys. zł odszkodowania pacjentowi. Mężczyzna wytoczył szpitalowi proces, ponieważ uznał, że naruszono jego swobodę sumienia, gdy w czasie śpiączki ksiądz udzielił mu w szpitalu ostatniego namaszczenia. Tymczasem pacjent był ateistą i nie życzył sobie kapłańskiej posługi.

To ciekawy przypadek, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pacjent ma prawo do opieki duszpasterskiej. W tej jednak sytuacji sąd orzekł, że doszło do naruszenia dóbr osobistych pacjenta. Wyrok nakazuje wypłacenie mu odszkodowania, mimo że proces leczniczy przebiegał jak najbardziej prawidłowo, a pacjent powrócił do zdrowia. Okazało się, że niedopełnienie wymogów czysto formalnych doprowadziło do sytuacji, w której pacjentowi przyznano świadczenie pieniężne.

Świadoma zgoda

i informacja o stanie pacjenta

Kolejnym ważnym problemem są formalne aspekty udzielania świadczeń zdrowotnych, w tym m.in. kwestia właściwego wyrażenia przez pacjenta tzw. świadomej zgody czy udostępniania informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, prowadzenia dokumentacji medycznej.

Kwestie te dowodzą, że obecnie lekarz musi nie tylko być na bieżąco z aktualną wiedzą medyczną, ale powinien również znać obowiązujące przepisy, które go dotyczą. Generalnie lekarze mają tego świadomość, jednak problemem jest to, że często personel medyczny nie w pełni zdaje sobie sprawę z konsekwencji, jakie mogą go spotkać, jeżeli nie zostaną dopełnione wszelkie wymogi formalne związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH