Nowatorski system zarządzania w bydgoskim"Juraszu" pomoże temu uniwersyteckiemu szpitalowi mocno stanąć na nogach?

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy osiąga coraz lepsze wyniki finansowe i ma dużą szansę na zysk w 2012 r. oraz osiągnięcie trwałej rentowności w 2013 roku. Jeżeli tak się stanie, można będzie powiedzieć, że nowatorski system zarządzania wprowadzony w tej lecznicy rzeczywiście jest skuteczny.

Jednak uzyskanie zakładanych wyników nie będzie łatwe, tym bardziej że szpital boryka się m.in. z kosztowną obsługą zaległych zobowiązań.

- Opisując sytuację ekonomiczną szpitala, muszę podzielić ją na wyniki bieżące oraz wynik ogółem, na który składa się koszt obsługi zadłużenia. Wyniki bieżące od roku systematycznie poprawiamy. Osiągnęliśmy już zdolność do bieżącej obsługi zobowiązań, jednak kosztowna obsługa zaległych zobowiązań powoduje, że szpital nie posiada jeszcze płynności finansowej - mówi Rynkowi Zdrowia Jarosław Kozera, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.

I tłumaczy: - Koszty finansowe windykacji zobowiązań i komorników rosną w geometrycznym tempie. Bardzo dobrą wiadomością jest fakt uzyskania od Agencji Rozwoju Przemysłu pożyczki w kwocie 100 mln zł (zob. ramka). Odzyskamy płynność i ukierunkujemy swoją aktywność na rozwój i podnoszenie efektywności działania, a nie na gaszenie pożarów. W 2012 roku mamy szansę na - pierwsze w historii szpitala - wypracowanie zysków, a rok później na osiągnięcie trwałej rentowności.

Przekształcenia (na razie) nie będzie

W szpitalu, jak informuje dyrektor, już od ponad roku wdrażany jest plan restrukturyzacji: - W uproszczeniu - tworzymy ze szpitala efektywnie działające przedsiębiorstwo.

Od pokoleń szpital cieszył się i nadal się cieszy dobrą opinią wśród pacjentów, jednak nie radził sobie w nowych czasach, tj. po 1999 roku. Dlatego budujemy ład korporacyjny, wdrażamy nowoczesne modele organizacyjne, konsolidujemy oprogramowania oraz nie boimy się nowatorskich rozwiązań (menedżerowie klinik).

Dyrektor tłumaczy, że w najbliższych trzech latach do wysokiego poziomu jakości usług ma dorównać także jakość i efektywność zarządzania.

Na razie nie planuje się przekształcenia szpitala w spółkę handlową. Chociaż dyrektor Kozera nie neguje idei przekształceń, to podkreśla, że zmiana formy prawnej działalności nie może być celem samym w sobie. Zaznacza, iż przekształcenie w spółkę może ułatwić poprawę efektywności organizacji, budowę struktur holdingowych lub ułatwić znalezienie inwestora strategicznego.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH