Ojciec przekonał go, że medycyna jest interdyscyplinarna, że mówi więcej o świecie niż fizyka.

Pacjent przychodząc do lekarza, boi się, bo nie wie, na co jest chory. Lekarz nie jest pewny, co dokładnie dolega choremu.
Kieruje więc go na rozliczne badania przy użyciu najnowszego sprzętu: tomografów komputerowych, rezonansów magnetycznych i tak dalej. Pacjent tego właśnie oczekuje od lekarza. Gdy otrzyma to, czego chciał, uspokaja się. Nie tylko on. Lekarz również. A potem biadoli się, że w Polsce jest za mało pieniędzy na leczenie. Zawsze będzie za mało, jeśli nie będzie w systemie mechanizmów samoograniczenia! To mówi Andrzej Brodziak. W latach młodości chciał studiować fizykę, ale ojciec przekonał go, że medycyna to ogromna, interdyscyplinarna wiedza i więcej mówi o świecie... Profesor, doktor nauk medycznych. Szef Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Lekarz i naukowiec. Niektórzy mówią: ma liczne zainteresowania wykraczające poza medycynę. Bo w dorobku prof.Brodziaka, obok dziesiątków artykułów czy książek w rodzaju "Współudziału czynników psychologicznych w rozwoju chorób organicznych narządów wewnętrznych", są też rozważania o "Cyklicznych zmianach aktywności Słońca i ich wpływie na kondycję psychiczną i zdrowie ludzi"...
- Och! Niektórzy wytykali mi, że jak to, profesor, lekarz, a napisałem kilka artykułów do miesięcznika "Nieznany świat" i udzieliłem wywiadu czasopismu "Wróżka"! Przez dziesięć lat pisałem także felietony do miesięcznika "Szaman" zajmującego się medycyną naturalną.
Moje artykuły w tych czasopismach dostarczały wiedzy o różnych niezwykłych fenomenach przyrodniczych...
Profesor gestykulując potoczyście, wyjaśnia, co rozumie pod pojęciem tych fenomenów. Sądzić należy, że najprościej byłoby to przetłumaczyć tak: człowiek musi postrzegać sensowność istnienia siebie i świata.
Profesor wie, że jego pozazawodowe zainteresowanie metafizyką niekiedy budzi zdumienie. Sądzi jednak, że dla zdrowia psychicznego nas wszystkich jest ważne zadziwienie, stanie wobec tajemnicy, dostrzeganie niezwykłości.
Cytuje znanego filozofa Savatera, który powiedział, że ostatnie dziesięciolecia cechują się impotencją mistyczną.
- Nauka nie jest więc w stanie udzielić odpowiedzi na większość ważnych pytań egzystencjalnych. Przykładem mogą być pytania o sens cierpienia i śmierci, ducha człowieka, losy człowieka po śmierci.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH