Kompromisowy projekt ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym

Gdyby ugrupowania tworzące koalicję rządową nie były w stanie uzgodnić wspólnego programu zmian w systemie opieki zdrowotnej, zawsze mogą zajrzeć do kompromisowego projektu ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, przygotowanego m.in. przez korporacje lekarskie.
Jak piszą w dokumencie jego autorzy (10 organizacji, m.in. Naczelna Rada Lekarska i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy), projekt uwzględnia, m.in.: dobre i złe doświadczenia związane z funkcjonowaniem Kas Chorych i NFZ programy PiS i PO opracowania zawarte w Zielonej Księdze rozwiązania ze społecznego projektu ustawy prof. Zbigniewa Religi uwagi zawarte w raporcie polskich i międzynarodowych ekspertów, którego koordynatorem był Case-Doradcy.
"Ustawodawcy" skupili się na tym, co może łączyć zwolenników dwóch różnych systemów opieki zdrowotnej: budżetowego (PiS) i ubezpieczeniowego (PO). Okazuje się, że łączy sporo: określenie tzw. koszyka świadczeń gwarantowanych powołanie niezależnych instytucji, które zajmą sią oceną technologii medycznych wprowadzenie rejestru usług medycznych dopłaty pacjentów do świadczeń uznanych za ponadstandardowe dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne.

KRZYSZTOF BUKIEL, PRZEWODNICZĄCY OZZL: - Budżetowe finansowanie służby zdrowia można pogodzić z rynkową organizacją świadczeń. Budżetowe pieniądze mogą trafiać do konkurujących ze sobą firm ubezpieczenia zdrowotnego, np. w postaci składki płaconej przez budżet państwa za każdego ubezpieczonego.
Ubezpieczony mógłby przekazać tę składkę do wybranej przez siebie firmy ubezpieczenia zdrowotnego. Potem ona może podlegać alokacji rynkowej, czyli nie trafiać do świadczeniodawcy na zasadzie decyzji urzędnika, ale według nigdy nie zrealizowanej dotąd zasady, że pieniądze idą za pacjentem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH