Myli się każdy, także farmaceuta, ale jego błąd może kosztować miliony. A świadomość zagrożeń, na które jest narażony w pracy, umyka mu na co dzień.

Kilka lat temu w Austrii aptekarz wydał pomyłkowo pacjentowi inny lek niż ten, który przepisał lekarz. W rezultacie chory zmarł z powodu ostrej reakcji alergicznej na substancję zawartą w wydanym przez farmaceutę preparacie. Rodzina poszkodowanego wystąpiła do sądu z roszczeniem wobec pechowego aptekarza. A wysokość zasądzonego prawomocnym wyrokiem odszkodowania wyniosła, bagatela, 800 tysięcy euro! Myli się każdy, także farmaceuta, ale jego błąd wart jest czasem miliony.
A świadomość zagrożeń, na które jest narażony, umyka mu na co dzień.
Dopiero głośne apele w mediach o wycofywaniu ze sprzedaży preparatów, które zamiast leczyć szkodzą, a często zagrażają życiu i zdrowiu pacjentów, skłaniają do refleksji. Czy jest wystarczająco chroniony przez polisę ubezpieczeniową? Czy oferta funkcjonujących w naszym kraju firm asekuracyjnych odpowiada potrzebom środowiska aptekarskiego?

Jak sobie radzą

Według Stanisława Piechuli, prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, farmaceuci zrzeszeni w Śląskiej Izbie Aptekarskiej ubezpieczają się grupowo na życie. Jest to ubezpieczenie typowo ochronne na wypadek śmierci i uszczerbku na zdrowiu z opcją NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) i zdrowotną (np. koszty leczenia).
- W przeszłości proponowano nam różnego rodzaju pakiety ubezpieczeń - mówi Stanisław Piechula. I wydawało sie, że oferta jest nad wyraz korzystna dla środowiska, póki nie zaistniała szkoda. Wtedy najczęściej okazywało się, że o odszkodowaniu nie ma co myśleć.
- Zdarzył się przypadek, że okradziono aptekę, a firma, która ubezpieczała lokal, odmówiła wypłaty, ponieważ stwierdziła, iż apteka była zbyt słabo zabezpieczona przed włamaniem.
Dlaczego? Kraty w oknach apteki były, zdaniem ubezpieczyciela, "zbyt cienkie" - opowiada prezes Piechula.
- Obecnie korzystamy z usług wykwalifikowanego, doświadczonego brokera.
Skonstruował odpowiedni program ubezpieczeń i jesteśmy spokojni.
Dzięki pomocy firmy brokerskiej Adviser, farmaceuci zrzeszeni w Śląskiej Izbie ubezpieczają zarówno majątek aptek, jak i swoją odpowiedzialność cywilną z racji wykonywanej profesji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH