Leczmy pacjentów, zamiast mnożyć kolejne usługi

NFZ wraz z ekspertami przygotował projekty dwóch programów skoordynowanej opieki medycznej. Pierwszy dotyczy kompleksowego leczenia ran przewlekłych, drugi - leczenia raka piersi. - Planowaliśmy je wdrożyć w pierwszym kwartale 2014 roku - zapowiedziała była prezes NFZ Agnieszka Pachciarz tuż przed jej odwołaniem z funkcji.

Jak wyjaśniała Agnieszka Pachciarz, chodzi o taką koordynację leczenia, by nie płacić wyłącznie za pobyt chorego czy za część terapii, ale za systemowe zajęcie się pacjentem.

Nie tylko polski problem

W przypadku pacjentek chorych onkologicznie plan zakłada skoordynowaną opiekę - od momentu rozpoznania, poprzez wszystkie elementy terapii chirurgicznej, chemioterapii i radioterapii - prowadzoną przez jeden ośrodek, który może mieć umowę z podwykonawcami.

- Kluczowe jest jednak zapewnienie pacjentowi takiej opieki, by nie czuł się zagubiony w systemie - zaznaczała b. prezes NFZ, dodając, że obecnie różnie z tym bywa. W wielu przypadkach, mając już wyniki badań, pacjenci sami muszą sobie znaleźć miejsce w szpitalu. Często udaje im się to zrobić bardzo późno, z negatywnymi skutkami dla zdrowia.

Nie we wszystkich krajach wprowadzenie skoordynowanej opieki się powiodło. - Dlatego wprowadzenie tego modelu musi być poprzedzone pogłębioną analizą i pilotażem. Pierwszy z przygotowanych już projektów dotyczy kompleksowego leczenia ran przewlekłych. Drugi obejmuje kompleksowe leczenie raka piersi - mówiła była szefowa NFZ.

Idea kompleksowego leczenia spotyka się z uznaniem m.in. onkologów. - W postępowaniu diagnostyczno-terapeutycznym u chorych na nowotwory powinna obowiązywać zasada wielospecjalistycznego podejścia - podkreśla prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.

- Oznacza to udział wszystkich niezbędnych specjalistów na etapie rozpoznawania i określania zaawansowania nowotworu, jak również leczenia i prowadzenia rehabilitacji oraz obserwacji po leczeniu. Postępowanie kompleksowe zapewnia możliwość uzyskania najlepszych wyników, co jest znanym dobrze faktem - dodaje.

Jego zdaniem podejście "etapowe", kiedy jeden ośrodek rozpoznaje, drugi potwierdza rozpoznanie i ustala zaawansowanie, a kolejny leczy, jest mniej skuteczne pod względem medycznym, bardziej kosztowne (ryzyko niepotrzebnego wykonywania niektórych badań po raz kolejny) i bardziej uciążliwe dla chorych (zmiany ośrodków i lekarzy).

- Jeżeli przedstawiona koncepcja koordynowanej opieki zapewnia możliwość skojarzonego (kompleksowego) postępowania, to projekt należy ocenić pozytywnie pod względem medycznym i ekonomicznym - stwierdza prof. Krzakowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH