Ponad 300 osób zgromadziła Konferencja "Rynku Zdrowia": Leczenie chorób reumatycznych w Polsce. Mity, bariery, możliwości.

Brak odpowiednich warunków do diagnozowania ambulatoryjnego, niewielkie kadry specjalistów oraz utrudnienia w dostępie do nowoczesnych leków biologicznych przy rosnącej liczbie pacjentów cierpiących na schorzenia reumatyczne, nie wróży dobrze przyszłości kości i stawów Polaków.
Takie wnioski nasuwają się po konferencji "Leczenie chorób reumatycznych w Polsce. Mity, bariery, możliwości", zorganizowanej 15 stycznia br. przez redakcję i wydawcę "Rynku Zdrowia".
Specjaliści reumatolodzy szacują, że w Polsce na schorzenia układu kostnego cierpi ok. 9 mln, natomiast ok. 1,16 mln rodaków codziennie musi brać z tego powodu leki. Z drugiej jednak strony, uczestnicy konferencji podkreślali, że brakuje w Polsce pełnych i dokładnych badań epidemiologicznych, na podstawie których można byłoby rzetelnie zweryfikować ową liczbę 9 milionów chorych.

Programy do lamusa

- Około 400 tys. osób cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów i wymaga leczenia. Nie ma potrzeby stosowania agresywnych terapii wobec 80 tys.
chorych. 220 tys. jest leczonych lekami tradycyjnymi. Wobec 100 tys. stosuje się leczenie kombinowane z zastosowaniem m.in. tradycyjnych leków. W tej grupie jest 10 tys. osób wymagających leczenia biologicznego. NFZ refunduje terapię biologiczną dla 200 spośród nich - wyliczał prof. Jacek Szechiński, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii. - Poprawa opieki nad osobami chorymi na choroby reumatyczne w Polsce jest koniecznością.
W tej sprawie specjalne stanowisko opracował w sierpniu 2006 r. Zespół Ekspertów ds. Diagnostyki i Terapii Chorób Reumatycznych. Prof. Jacek Szechiński, omawiając podczas konferencji ten dokument, powiedział, że dla osiągnięcia znacznej poprawy w zakresie leczenia schorzeń reumatycznych w naszym kraju należy m.in. dążyć do zmodyfikowania istniejących programów terapeutycznych i stopniowo rezygnować z nich na rzecz refundacji leków specjalistycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH