Prof. WŁADYSŁAW PIERZCHAŁA, kierownik Katedry i Kliniki Pneumonologii Śląskiej Akademii Medycznej

Leki długo działające, rozszerzające oskrzela, są dostępne i refundowane. Pod tym względem NFZ wykazuje zrozumienie.
Jedyny wyjątek dotyczy tiotropium, długo działającego leku antycholinergicznego, będącego ponad wszelką wątpliwość lekiem o wiele skuteczniejszym w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) niż ipratropium. Brak refundacji dziwi w sytuacji, gdy tiotropium jest dostępne i refundowane w innych państwach Unii Europejskiej.
Uzasadniając taką politykę refundacyjną można tłumaczyć, że refundowane są leki z grupy -agonistów, długo działające, a więc potencjalnie mogące zastąpić tiotropium. Nie w pełni jednak, ponieważ mechanizm obturacji oskrzeli w POChP jest inny niż w astmie i skuteczność długo działających bronchodylatatorów typu -agonistów nie jest tak dobra, jak tiotropium.

Według Gold

Wytyczne zalecające stosowanie tiotropium znalazły się w Raporcie Gold (światowe zalecenia dotyczące rozpoznawania, leczenia i prewencji POChP - przyp. red.), bo w badaniach klinicznych lek wyraźnie skuteczniej niż inne przeciwcholinergiki zmniejszał częstość zaostrzeń.
Oczywiście, ich częstość zmniejsza się również pod wpływem -agonistów długo działających.
Można więc powiedzieć, że pod tym względem -agoniści i wspomniany lek antycholinergiczny są równoważne. Stosowanie w terapii POChP tak działających leków zmniejszających częstość zaostrzeń jest bardzo istotne, bo każde zaostrzenie pogarsza czynność płuc, najczęściej nieodwracalnie.
Wiadomo, że łączenie kilku leków o różnym sposobie działania daje lepsze efekty niż zwiększenie dawki jednego leku. Tego zalecenia Goldu nie da się na razie w Polsce w pełni realizować, ponieważ pacjentów z POChP nie stać na zakup tiotropium. Lek kosztuje ponad 250 zł. Możemy natomiast łączyć długo działające -mimetyki z krótko działającym lekiem antycholinergicznym i to też jest pewne rozwiązanie, choć nie tak skuteczne, jak połączenie dwóch leków długo działających.

Istotne zalecenie

W kraju pacjenci cierpiący na POChP mają dostęp do refundowanych leków i ponieważ jest to leczenie tanie, raczej nie przerywają go. Jednak dodanie tiotropium do tego zestawu refundowanych leków pozwoliłoby na prowadzenie leczenia optymalnego według dzisiejszej wiedzy medycznej. Jest to o tyle istotne, że zalecenie użycia tiotropium odnosi się w naszych realiach do dużej grupy pacjentów z POChP.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH