Polacy nie zdają sobie sprawy, że tak naprawdę erekcja jest kruchym darem ofiarowanym mężczyźnie przez naturę i barometrem jego ogólnego stanu zdrowia

Eksperci szacują, że na zaburzenia erekcji, czyli niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu, cierpi na świecie ok.150 milionów mężczyzn, a w Polsce ok. 1,5 mln. Jak twierdzi doktor Andrzej Depko, specjalista seksuolog, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, jest to liczba mocno niedoszacowana...
WHO prorokuje z kolei, że w 2025 roku, mężczyzn mających zaburzenia erekcji będzie na świecie aż 322 mln.
Według wyników badań przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej w gabinetach seksuologów i urologów na grupie 8880 pacjentów, statystyczny Polak z zaburzeniami erekcji to mężczyzna:

  • po 45. roku życia
  • chorujący na przerost gruczołu krokowego
  • cierpiący na nadciśnienie tętnicze lub na chorobę wieńcową
  • chorujący na cukrzycę.

Niepokojący objaw

U młodszych mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcji chorobą współtowarzyszącą jest często depresja. Aż 40% pacjentów z zaburzeniami erekcji to nałogowi palacze. Dalsze wnioski płynące z badań potwierdzają ogólnie znaną prawdę, że Polak lubi leczyć się sam. Jedna czwarta z tych, którzy brali udział w badaniu, nim pojawiła się u lekarza specjalisty, leczyła się właśnie we własnym zakresie, to znaczy panowie mający kłopoty z erekcją kupowali leki na czarnym rynku albo - wstydząc się pójść do specjalisty - szli do apteki i kupowali bez recepty jakiś preparat wątpliwej jakości, za to bardzo reklamowany. Jeśli nie pomagał, uważali, że tym bardziej nie ma po co iść do lekarza.
- Polacy nie zdają sobie sprawy, że tak naprawdę erekcja jest kruchym darem ofiarowanym mężczyźnie przez naturę i jest barometrem jego ogólnego stanu zdrowia. Kłopoty bowiem z erekcją mogą być pierwszym objawem poważnej choroby - właśnie choroby wieńcowej czy cukrzycy - zaznacza doktor Andrzej Depko.
Badania "Ocena Populacji Mężczyzn z Zaburzeniami Erekcji" jasno wskazują również na fakt, że zaledwie ok. 14% Polaków wiedzę na temat swojej seksualności i problemów z nią związanych czerpie od lekarzy pierwszego kontaktu.
To całkowicie różne od tego, co dzieje się w innych rozwiniętych krajach, gdzie lekarz pierwszego kontaktu jest owym pierwszym powiernikiem, który może podjąć leczenie. W Polsce pytań o zaburzenia erekcji się nie zadaje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH