Od poprzedniego wydania "Rynku Zdrowia" publikujemy odpowiedzi i komentarze dotyczące interpretacji przepisów obowiązujących w zakresie ochrony zdrowia. Czytelnicy mogą kierować pytania pocztą na adres redakcji lub e-mailem: redakcja@rynekzdrowia.pl.

W tym wydaniu postaramy się rozwiać wątpliwości dotyczące dość złożonych formalności związanych z kierowaniem pacjenta na zabieg lub badania poza granicami Polski.

Kto wydaje zgodę?

Zgoda na leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju wydawana jest w zależności od sytuacji, gdy dane leczenie lub badanie jest wykonywane w kraju, ale z uwagi na długi okres oczekiwania nie ma możliwości poddania zainteresowanego leczeniu czy badaniu oraz gdy danego leczenia w ogóle nie wykonuje się w kraju. W pierwszym wypadku zgodę na leczenie wydaje prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, natomiast w drugim - minister zdrowia.
Formalności związane z uzyskaniem zgody na leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie wniosku do prezesa NFZ o przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju (Dz. U. nr 279, poz.2769). Prezes Funduszu, zgodnie z artykułem 22 paragraf 1 pkt c) w związku z artykułem 22 paragraf 2 rozporządzenia nr 1408/71/EWG, wydaje zgodę na leczenie w innym państwie członkowskim UE/EOG, jeśli dane leczenie lub badanie diagnostyczne jest wykonywane w Polsce, jednak z uwagi na długi okres oczekiwania na przyznanie danego świadczenia zdrowotnego, zainteresowany nie może być poddany leczeniu w terminie zwykle niezbędnym. Procedura uzyskania zgody jest następująca:

Wniosek ubezpieczonego

  • W celu uzyskania zgody na leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju, ubezpieczony, jego przedstawiciel ustawowy lub małżonek składa wniosek do prezesa NFZ, za pośrednictwem właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego oddziału wojewódzkiego NFZ.
  • Ubezpieczony, jego przedstawiciel ustawowy lub małżonek wypełnia część I wniosku, i przekazuje ją lekarzowi ubezpieczenia zdrowotnego - specjaliście właściwej dziedziny medycyny.
  • Następnie lekarz wypełnia część II i III wniosku oraz potwierdza konieczność niezwłocznego przeprowadzenia leczenia lub badań diagnostycznych wskazanych we wniosku. Ponadto lekarz wskazuje placówkę opieki medycznej znajdującą się na terytorium jednego z państw członkowskich UE lub EOG, do której proponuje skierować ubezpieczonego na leczenie lub badania diagnostyczne i uzasadnia jej wybór.
  • Ubezpieczony, jego przedstawiciel ustawowy lub małżonek dostarcza lekarzowi przetłumaczoną na język angielski, przez tłumacza przysięgłego, część III wniosku. W terminie nie dłuższym niż 2 dni robocze od dnia otrzymania tłumaczenia części III wniosku lekarz przekazuje do oddziału Funduszu wniosek z wypełnioną częścią I, II i III wraz z tłumaczeniem części III wniosku oraz kopię dokumentacji medycznej w zakresie objętym wnioskiem.
  • Oddział Funduszu niezwłocznie dokonuje weryfikacji wniosku i w przypadku stwierdzenia braków formalnych, w celu ich usunięcia, odsyła lekarzowi wniosek wraz z tłumaczeniem części III wniosku.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH