Leczenie ran po oparzeniach komórkami macierzystymi

Rozmowa z dr. hab. Markiem Kaweckim, specjalistą chirurgii ogólnej, zastępcą dyrektora ds. medycznych w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Rynek Zdrowia: - Jedną z nowoczesnych procedur stosowanych w Centrum Leczenia Oparzeń jest wykorzystywanie komórek macierzystych w leczeniu oparzeń i ran przewlekłych. Jakie są zalety tej terapii? Doc. Marek Kawecki: - Zastosowanie komórek macierzystych generuje proces gojenia. Badania wykazały, że przeszczep komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej poprzez jak najszybsze podanie sybstytutu komórek macierzystych i regeneracyjnych ADRCs (Adipose Derived Regenerative Cells) przyśpiesza gojenie, pobudza naskórkowanie, ziarninowanie i angiogenezę skóry.

Wykorzystujemy komórki macierzyste pozyskane z autologicznej tkanki tłuszczowej, czyli z tkanki tłuszczowej pacjenta. Co istotne całość procedury pobrania tkanki tłuszczowej, wyizolowania preparatu komórkowego, a także aplikacji zamknięta jest w ciągu jednego cyklu operacyjnego. Posługujemy się urządzeniem do pozyskiwania komórek macierzystych i regeneracyjnych z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta Celution 800/CRS firmy Cytori Therapeutics.

Metoda pozyskiwania komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej polega na pobraniu tkanki tłuszczowej metodą liposukcji, trawieniu enzymatycznym, wielokrotnym wirowaniu i przemywaniu, a następnie odpłukaniu komórek tkanki tłuszczowej. W ten sposób otrzymujemy roztwór komórek macierzystych gotowy do wykorzystania.

- U jakich pacjentów można zastosować tę procedurę?

- U chorych ciężko oparzonych, jak również chorych z ranami przewlekłymi, u których doszło do znacznego ubytku tkanek własnych. Stosowaliśmy komórki macierzyste pozyskane z tkanki tłuszczowej np. u mężczyzny, u którego doszło do znacznego ubytku skóry i mięśni podudzia. Procedura jest stosowana tam, gdzie zależy nam na odnowie tkanki w sensie funkcjonalnym.

- Czy są jakieś ograniczenia w stosowaniu tej terapii?

- Ograniczeniem może być np. brak tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj mamy problem z otyłością populacji, natomiast część pacjentów po urazach czy oparzeniach ma niewiele tkanki tłuszczowej i jest problem z jej pobraniem. Pierwszym etapem tej operacji jest odessanie tłuszczu, potem urządzenie przetwarza ten preparat do podania i musi być zachowana odpowiednia objętość tkanki tłuszczowej, by komputerowy sterownik zainicjował prace aparatury.

Tkanka tłuszczowa oferuje najwięcej walorów. Na korzyść tkanki tłuszczowej w porównaniu do innych źródeł komórek macierzystych przemawia mniejsza inwazyjność metody pobrania materiału. Poza tym w tkance tłuszczowej jest 2500 razy więcej komórek macierzystych niż w szpiku kostnym. To, że jest ich tak dużo, pozwala mieć nadzieję, że w sensie funkcjonalnym uzupełnią ubytki tkanek. Za pomocą preparatu komórek macierzystych pozyskanych z tkanki tłuszczowej staramy się doprowadzić do jak najlepszego stopnia regeneracji tkanek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH