Leczenie raka piersi to ważna inwestycja

Nakłady na wzrost dostępności skutecznych, innowacyjnych leków w terapii raka piersi mogą okazać się znacząco niższe niż koszty konsekwencji braku nowoczesnego leczenia - przekonują autorzy raportu Sequence HC Partners "Rak piersi w Polsce - leczenie to inwestycja".

Skuteczność leczenia raka piersi jest jednym z ważniejszych mierników efektywności opieki onkologicznej w danym kraju. Choroba dotyka bezpośrednio pacjentki, ale także wpływa na ich otoczenie. Generuje koszty związane z profilaktyką, diagnostyką i leczeniem oraz istotne koszty społeczne, przede wszystkim związane z czasową lub trwałą niezdolnością do pracy oraz przedwczesną śmiercią.

Coraz więcej zachorowań

Rak piersi stanowi obecnie blisko 1/4 rozpoznań onkologicznych stawianych wśród polskich kobiet (22,8%). Z tym nowotworem zdiagnozowanym w ciągu ostatnich pięciu lat żyje już ok. 70 tys. Polek. Każdego roku odnotowuje się ponad 16,5 tys. nowych zachorowań, z prognoz wynika jednak, że w ciągu najbliższej dekady ich liczba w skali roku przekroczy 20 tys.

Ze względu na rosnącą liczbę zachorowań, a także coraz młodszy wiek chorych (w ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność wśród kobiet w wieku 20-49 lat zwiększyła się niemal dwukrotnie) rak piersi staje się problemem społecznym i ekonomicznym, wpływającym negatywnie nie tylko na życie chorych i ich rodzin, ale także na ekonomikę ochrony zdrowia i szeroko rozumiane zjawiska gospodarcze.

Biorąc pod uwagę koszty leczenia pacjentek oraz ich zdolność do wykonywania pracy zawodowej, zarówno z perspektywy rodziny, jak i budżetu państwa, najlepszym rozwiązaniem wydaje się dążenie do sytuacji, w której rak piersi stanie się chorobą przewlekłą (wyleczalną), a nie śmiertelną. Osiągnięcie tego celu jest możliwe dzięki pełniejszemu wykorzystaniu w Polsce innowacyjnych terapii lekowych, wydłużających życie chorych oraz poprawiających jego jakość.

Wydatki z domowego budżetu

Zdolność do wykonywania pracy zawodowej przez pacjentki chore na raka piersi jest istotna ze względu na wydatki związane z chorobą, ponoszone przez budżety domowe sięgające w grupie pacjentek poniżej 45. roku życia ok. 20 tys. zł rocznie. Szacuje się, że ponad 14 tys. zł stanowią koszty bezpośrednio związane z leczeniem, tj. leki, materiały medyczne i sprzęt medyczny, dieta stosowana w związku z chorobą lub dojazdy do szpitala.

Równolegle z rosnącymi wydatkami następuje obniżenie dochodów rodziny, związane z czasową lub trwałą niezdolnością do pracy. W przypadku młodszych pacjentek (poniżej 45. roku życia) wysokość utraconych dochodów może sięgać ponad 6 tys. zł rocznie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH