We Francji czy Niemczech znacznie większy nacisk niż u nas kładzie się na przygotowanie fizyczne młodzieży do uprawiania sportu

Zdefiniowanie pojęcia medycyna sportowa nie jest proste, sądząc po ilości i różnorodności podejmowanych w fachowej literaturze prób... Obecnie funkcjonującą definicję skomentował w rozmowie z Rynkiem Zdrowia profesor Krzysztof Klukowski, kierownik Katedry Fizjoterapii AWF w Warszawie, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej (PTMS).
- Współczesna medycyna sportowa, będąc gałęzią interdyscyplinarną medycyny, ma niezwykle szerokie pole eksploracji, począwszy od rekreacji i sportu powszechnego, aktywności ruchowej w różnych stanach chorobowych i w różnym wieku, sportu ludzi niepełnosprawnych, sportu kwalifikowanego i wyczynowego, wysiłku fizycznego w skrajnych warunkach środowiska zewnętrznego, po sporty ekstremalne - mówi prof. Krzysztof Klukowski. - Medycyna sportowa wykorzystując dokonania nauk przyrodniczych, biomedycznych i bioinżynieryjnych, technicznych i humanistycznych przyczynia się do pokonywania przez sportowców coraz to nowych barier biologicznych.

Konieczny certyfikat

Według informacji PTMS, w medycynie sportowej mogą specjalizować się lekarze posiadający już specjalizację I stopnia w chirurgii dziecięcej, chirurgii ogólnej, chorobach wewnętrznych, ortopedii i traumatologii, pediatrii, anestezjologii i intensywnej terapii, medycyny ratunkowej (więcej informacji na stronie www.
ptms.org.pl).
Po zdobyciu specjalizacji mogą zajmować się: orzekaniem o zdolności do uprawiania różnych form aktywności ruchowej, profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem oraz rehabilitacją zaburzeń i chorób związanych z uprawianiem sportu wyczynowego i rekreacji, współuczestniczyć w ustalaniu optymalnych metod treningu. Jeśli lekarz nie jest specjalistą w zakresie medycyny sportowej, a chce się zajmować tą dyscypliną, musi zdobyć na kursach (podstawowych i zaawansowanych), organizowanych przez PTMS, stosowne uprawnienia (certyfikat) - ABC medycyny sportowej.
Tylko tacy lekarze mają prawo podbijać książeczki zdrowia sportowców, co zresztą nie było dotychczasową praktyką.
Zdaniem profesora Klukowskiego, byłoby znakomicie, żeby w każdym powiecie taki specjalista był osiągalny, chociażby dlatego, aby było komu udzielić właściwej porady ludziom uprawiającym sport rekreacyjnie czy zawodnikom klubów sportowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH