Leczenie pełne paradoksów

Wyeliminujemy upadki - nie będzie złamań

Osteoporoza to choroba przewlekła, której kliniczną manifestację stanowią z łamania, decydujące o społecznych skutkach tej choroby. - Jednym zjawiskiem, o którym możemy mówić, jest występowanie osteoporozy jako choroby, a drugim są z łamania osteoporotyczne jako jej konsekwencje. Dlatego działania lecznicze powinny być podejmowane również u osób, u których jeszcze nie doszło do złamań - charakteryzuje schorzenie doktor Waldemar Misiorowski z Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Takich złamań osteoporotycznych, głównie kręgosłupa, szyjki kości udowej i kości promieniowej, odnotowano w Europie w 2000 roku ponad 3 miliony.

- Co 30 sekund w Europie następuje złamanie, co kosztuje społeczność ok. 25 mln euro rocznie. Samych złamań szyjki kości udowej na świecie w 1990 roku było 1,6 mln, w 2050 roku będzie ich już 6 mln. To jest już epidemia - mówi doc. Edward Czerwiński, dyrektor Krakowskiego Centrum Medycznego i kierownik Zakładu Chorób Kości i Stawów CM UJ.

W Polsce w 2008 roku odnotowano 2 636 mln złamań osteoporotycznych, w tym 2 179 mln u kobiet. W związku ze starzeniem się społeczeństwa, szacuje się, że w 2035 roku liczba tych złamań wzrośnie do 3,5 mln.

- Samych złamań szyjki kości udowej, czyli najgroźniejszego złamania osteoporotycznego, odnotowujemy ok. 20-30 tys. rocznie, co stawia nas wśród krajów o średnim ryzyku złamań osteoporotycznych - uzupełnia statystykę dr Waldemar Misiorowski.

Tragiczne skutki powikłań

Złamania prowadzą do pogorszenia stanu ogólnego zdrowia. Najczęstsze z nich - złamania kompresyjne kręgosłupa - powodują trwałą deformację kręgosłupa, stałe, przewlekłe stany bólowe, wycofanie się z życia zawodowego i społecznego.

Problemem po złamaniu szyjki kości udowej jest wysoka śmiertelność. W ciągu roku od złamania umiera 20% kobiet i 30% mężczyzn. 30% osób, które przeżyją, wymaga stałej opieki medycznej, 50% staje się osobami niepełnosprawnymi.

Wysoka śmiertelność to nie tylko polska specyfika. - Dane amerykańskie wskazują na to, że częstość złamań osteoporotycznych, które wymagają interwencji lekarskiej, jest wyższa niż np. liczba hospitalizacji sercowo-na-czyniowych. Ryzyko śmierci kobiety, która ma lat 50, z powodu złamania szyjki kości udowej jest takie samo, jak to, że umrze na raka piersi - dodaje dr Misiorowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH