Podstawowym celem leczenia nadciśnienia jest jego obniżenie. - Jeśli patrzymy na środki służące osiągnięciu celów leczenia nadciśnienia tętniczego, a ten cel definiujemy jako wartość ciśnienia, którą należy uzyskać u pacjenta, to jego realizacja wymaga u prawie wszystkich chorych stosowania co najmniej dwóch leków - mówi prof. Zbigniew Gaciong, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Wiemy, że pacjent z nadciśnieniem tętniczym wymaga intensyfikacji terapii w miarę trwania choroby. W różnego rodzaju badaniach, w których starano się uzyskać bardzo dobrą kontrolę ciśnienia tętniczego, w ostatecznym bilansie praktycznie wszyscy pacjenci musieli brać dwa leki - zaznacza prof. Gaciong.

Wiele przyczyn

Nadciśnienie jest bowiem chorobą, która ma wiele przyczyn. Zastosowanie kilku leków, które działają na kilka mechanizmów prowadzących w konsekwencji do nadciśnienia, jest skuteczniejsze niż zastosowanie jednego leku, który działa tylko na jeden określony mechanizm patogenetyczny.
- Lekarz ma małą szansę określenia wiodącej przyczyny nadciśnienia, dlatego lepiej jest w "ciemno" podać chociażby dwa leki, które działają na dwa różne mechanizmy - wyjaśnia prof. Andrzej Tykarski, kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego, Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Terapia skojarzona jest szczególnie ważna u osób dużego ryzyka, czyli np. pacjentów z cukrzycą, z przewlekłymi chorobami nerek czy z już istniejącymi powikłaniami ze strony układu krążenia. Dla nich wartość docelowa jest inna niż u pacjentów z "czystym" nadciśnieniem. Wymagają bardziej intensywnego leczenia.

Indywidualizacja terapii

- Mamy sześć grup leków hipotensyjnych, większość z nich można łączyć pomiędzy sobą, więc teoretycznie lekarz ma do dyspozycji 10-12 terapii. Ale wiemy, że 3-4 z nich są szczególnie dobre - ocenia prof. Tykarski.
Wybór leków do terapii złożonej jest determinowany przez stan zdrowia pacjenta, wielkość ryzyka, ale także przez współistniejące choroby.
W przypadku występowania powikłań i chorób towarzyszących, np. astmy czy zespołu metabolicznego, pewnych leków nadciśnieniowych nie wolno podawać, a inne są bezpieczne. Jeśli pacjent jest po zawale, to wykorzystujemy te leki, które jednocześnie wpłyną na obniżenie ciśnienia.
Inne czynniki, które decydują o wyborze terapii, to wiek i płeć - tu szczególną uwagę zwraca się na kobiety planujące ciążę.
W przypadku pacjentów z "czystym" nadciśnieniem, którzy nie mają powikłań i żadnych dodatkowych chorób, obecnie dwie najmodniejsze kombinacje to połączenie inhibitora konwertazy angiotensyny z diuretykiem tiazydowym - jest to kombinacja, która daje efekt synergistyczny, czyli bardziej obniża ciśnienie razem niż każdy z tych składników z osobna - oraz połączenie inhibitora konwertazy angiotensyny z lekiem z grupy antagonistów wapnia, które opiera się na udokumentowanym synergizmie w działaniu ochronnym wobec narządów. Takie połączenie bowiem daje jeszcze więcej korzyści w zapobieganiu chorobom układu krążenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH