Podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 18-20 lutego br.), odbyła się sesja pt: "Mukowiscydoza - organizacja leczenia i dostęp do świadczeń". Podczas panelu poruszono szereg problemów dotyczących organizacji leczenia oraz dostępu do świadczeń pacjentów cierpiących na mukowiscydozę.

Pytania zadane przez prelegentów podczas kongresowej sesji przekazaliśmy do Ministerstwa Zdrowia. Autorami pytań są obecni na sesji paneliści: prof. Halina Batura-Gabryel - kierownik Katedr y i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, konsultant krajowy w dziedzinie chorób płuc; Dorota Hedwig - prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą; prof. Jerzy Kozielski z Katedr y i Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko w Katowicach; prof. Dorota Sands - prezes Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy, kierownik Zakładu Mukowiscydozy, Instytut Matki i Dziecka; Paweł Wójtowicz - prezes Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO.

Publikujemy pytania eksper tów oraz odpowiedzi resor tu zdrowia przekazane naszej redakcji przez Milenę Kruszewską, rzecznika prasowego ministra zdrowia.

Prace legislacyjne

Eksperci: Chorzy na mukowiscydozę, zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi, powinni być leczeni w specjalnych centrach leczniczych dedykowanych tej grupie chorych. Niestety, w Polsce do dziś jest tylko kilka takich ośrodków dla dzieci, a placówek z prawdziwego zdarzenia dla dorosłych nie ma w ogóle. Stąd młodzi dorośli, chorzy na mukowiscydozę, po ukończeniu 18. roku życia trafiają w "medyczną" próżnię; centra powinny m.in. zapewniać chorym kompleksową opiekę medyczną, posiadać zespół interdyscyplinarny oraz zaplecze lokalowe i techniczne.

Ten ostatni wymóg jest bardzo istotny, ponieważ pozwala zapobiegać zakażeniom krzyżowym. Czy i kiedy resort zamierza rozwiązać tę kwestię w sposób systemowy?

Ministerstwo Zdrowia: W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad określeniem warunków realizacji świadczeń uwzględniających kompleksowe leczenie pacjentów z mukowiscydozą. Zmiany zostały uwzględnione w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, który był przedmiotem uzgodnień i konsultacji publicznych. Obecnie trwa analiza uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji.

E: W Ministerstwie Zdrowia gotowe jest rozporządzenie dotyczące kompleksowego leczenia mukowiscydozy w zakresie opieki szpitalnej, a w zakresie opieki ambulatoryjnej takie rozporządzenie jest na etapie prac przygotowawczych. Niestety, wciąż brakuje realnej wyceny świadczeń. Kiedy minister zdrowia wznowi prace w tym zakresie, a długo wyczekiwana procedura zacznie funkcjonować?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH