23 października br. odbyła się w Warszawie debata redakcyjna miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia pt. "Hemofilia - od tajemniczej choroby do nowoczesnego leczenia. Polska na tle Europy". W jej trakcie eksperci wyrazili szereg wątpliwości dotyczących organizacji leczenia pacjentów cierpiących na skazy krwotoczne.

Skierowaliśmy te wątpliwości w formie pytań do rzecznika prasowego Ministerstwa Zdrowia. Ich autorami byli uczestnicy debaty: prof. Krystyna Zawilska z Grupy ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów; Bogdan Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię, i dr Paweł Łaguna z Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Oto kilka z tych zagadnień:

Czy powstaną, tak jak zapowiadano, kompleksowe ośrodki leczenia hemofilii (zwłaszcza te dedykowane osobom dorosłym)?

W jaki sposób resort zamierza rozwiązać problem profilaktyki dla dzieci z ciężką postacią choroby von Willebranda?

Kiedy poprawi się finansowanie diagnostyki wrodzonych skaz krwotocznych?

W jaki sposób zostaną objęci opieką chorzy z inhibitorami oraz wymagający operacji ortopedycznych?

Czy będzie kontynuowana z urzędu profilaktyka przeciwkrwawieniowa po 18. roku życia?

Czy ulegnie poprawie system ratownictwa medycznego, który powinien uwzględniać potrzeby osób chorych na hemofilię (chodzi o dowóz nie do najbliższego szpitala, ale do najbliższej placówki zajmującej się leczeniem hemofilii)?

Czy prawdą jest, że Narodowy Program Leczenia Hemofilii i Skaz Krwotocznych ma zostać przeniesiony z Ministerstwa Zdrowia do NFZ?

Dlaczego, jeśli są oczywiście plany zmiany usytuowania Programu (z budżetowego do NFZ), Ministerstwo Zdrowia nie robi tego zgodnie z zaleceniami Parlamentu Europejskiego, które mówią wyraźnie, że Program ma być tworzony z zespołem ekspertów i pacjentami, żeby był transparentny?

Prace w resorcie

W odpowiedzi na zadane pytania rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk wyjaśnił, że obecnie opracowywane są koncepcje zmiany sposobu finansowania zakupu koncentratów czynników krzepnięcia, w tym zmiany podmiotu, który będzie finansował to zadanie.

- Na tym etapie nie można jednak mówić o przeniesieniu Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię do Narodowego Funduszu Zdrowia, ponieważ jest to program ministra zdrowia. Ewentualne zmiany mogłyby dotyczyć przeniesienia finansowania oraz obowiązku zapewnienia odpowiedniego zaopatrzenia w koncentraty czynników krzepnięcia. Jednak ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły - podkreślił Krzysztof Bąk.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH