O możliwościach leczenia zespołu pęcherza nadreaktywnego (OAB) rozmawiano podczas debaty redakcyjnej Rynku Zdrowia zorganizowanej w Warszawie 3 marca 2015 r. Specjaliści wskazywali m.in. na potrzebę zniesienia barier ograniczających dostęp do nowych terapii w Polsce.

Na liście leków refundowanych znajdują się jedynie dwie substancje, stosowane w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego (OAB). Pacjenci, u których terapia za ich pomocą nie powiodła się, nie mają już możliwości skorzystania z refundowanego leczenia. Nowe terapie - mimo pozytywnych rekomendacji AOTMiT - wciąż czekają na akceptacje resortu zdrowia - wskazywali urolodzy uczestniczący w debacie.

- Na refundację leków mogą liczyć tylko pacjenci, którzy poddadzą się badaniu urodynamicznemu, które nie tylko jest nieprzyjemne dla chorego, ale może być wręcz niekorzystne dla jego zdrowia - wyjaśniał prof. Zbigniew Wolski, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Przyznał, że niezrozumiałe jest, dlaczego resort zdrowia uparcie tkwi przy wymogu, krytykowanym przez całe środowisko specjalistów.

O odpowiedzi na pytania oraz uwagi środowiska lekarskiego, a także pacjentów z OAB, poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia. Poniżej odpowiedź Krzysztofa Bąka, rzecznika resortu zdrowia.

★ ★ ★

Ustalenie nowych wskazań refundacyjnych

Zgodnie z zapisami art. 24 ust. 5 ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. Nr 122, poz. 696 z póź. zm.) - wnioskodawca może złożyć do ministra właściwego do spraw zdrowia wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku. Przywołany przepis znajduje zastosowanie również w sytuacji produktów leczniczych już objętych refundacją, dla których wnioskuje się o nowe wskazanie.

Art. 2 pkt 27 ww. ustawy definiuje wnioskodawcę jako: podmiot odpowiedzialny, przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego, podmiot uprawniony do importu równoległego w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne, wytwórcę wyrobów medycznych, jego autoryzowanego przedstawiciela, dystrybutora albo importera, w rozumieniu ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 107, poz. 679), a także podmiot działający na rynku spożywczym.

Odnosząc się do kwestii usunięcia obowiązku wykonania badania urodynamicznego jako warunku uzyskania refundacji leków stosowanych w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego (OAB), chciałbym wyjaśnić, że ministra zdrowia bezwzględnie obowiązuje konieczność przestrzegania przepisów ustawy o refundacji, tj. art. 24 ust. 5.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH