Leczenia nie można opierać na oszustwie Konstanty Radziwiłł

Rozmowa z Konstantym Radziwiłłem, prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, prezydentem elektem Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich

- Gdzie, pana zdaniem, przebiega granica między medycyną a magią?

- Można powiedzieć, że w jakimś sensie medycyna wyrosła z czegoś między intuicją i magią. Tak naprawdę oddzielenie medycyny od tych prekursorów nastąpiło ok. połowy XIX wieku. To czas, kiedy zaczęto wprowadzać metodologię badań naukowych, taką, która w dużym stopniu jest do dziś stosowana. Wcześniej zalecało się głównie metody mające oparcie jedynie w spekulacji myślowej.

Dziś się uważa, że to, co jest teoretycznie wydedukowane, może być jedynie wstępem do oceny metody diagnostycznej czy leczniczej. Dziś się uważa, że aby ocenić jakąś metodę medyczną, którą ktoś chciałby wprowadzić w życie, oprócz teoretycznej podbudowy, potrzeba długiej procedury badań, które zbliżają się coraz bardziej do rzeczywistych warunków klinicznych.

- Medycyna wciąż czyni postępy, pojawiają się nowe, skuteczniejsze terapie. Jednocześnie pacjenci coraz chętniej decydują się na korzystanie z tzw. niekonwencjonalnych metod leczenia.
Dlaczego tak się dzieje?

- Odpowiedź może być tylko intuicyjna.
Nie słyszałem nigdy o rzetelnych badaniach, których wyniki upoważniałyby do jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Od jakiegoś momentu medycyna stała się dziedziną naukową. Był to proces, który prawdopodobnie nie zakończył się jeszcze w świadomości społecznej. Wielu starszych lekarzy, ale i wielu starszych pacjentów, wyrosło w takim sposobie wykonywania medycyny, który miał w sobie coś ze wspomnianej magii. Waży na tym bardzo relacja lekarz - pacjent.

Jeszcze niedawno, zwłaszcza w polskiej kulturze, lekarz był wobec pacjenta posiadaczem wiedzy tajemnej. Wydawał zalecenia, które trzeba było wykonać i kropka. Relacja ta odchodzi w przeszłość, ale ciągle wielu ludzi jest do niej przyzwyczajonych. Mam wrażenie, że nadal sporo pacjentów oczekuje wzięcia pod opiekę, a nie tłumaczenia, a tym bardziej konieczności samodzielnego podejmowania decyzji. Przekonanie o tym, że w relacji lekarz - pacjent tkwi coś magicznego, jest obecne jeszcze w świadomości społecznej. To być może jedna z przyczyn popularności metod niekonwencjonalnych.

Drugą przyczyną może być to, że medycyna nie znajduje odpowiedzi na wszystkie pytania. Ciągle nie znamy przyczyn i mechanizmów wielu chorób.

Jest wiele sytuacji, w których medycyna nie potrafi znaleźć skutecznego środka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH