Na przykładzie sektora prywatnego widać, że rynek leasingowy w medycynie, choć może nie w oszałamiającym tempie, ale rozwija się

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało zmiany do krajowych wytycznych dotyczących kosztów kwalifikowania wydatków w ramach funduszy UE, według których leasingobiorcy mogą mieć refundowane ze środków unijnych nie tylko, jak dotychczas, raty leasingowe, ale także cenę zakupu urządzenia. - Jest to krok w dobrym kierunku, ponieważ wyrównuje szanse beneficjentów funduszy, w tym podmiotów publicznych, w korzystaniu z różnych form finansowania - mówi Andrzej Sugajski, dyrektor Związku Polskiego Leasingu (ZPL).
- Liczba transakcji zawieranych z jednostkami publicznymi wciąż jest znikoma.
W naszej firmie to do 5% klientów - przyznaje Magdalena Potysz-Drab, kierownik działu technologii w departamencie technologii i klientów kluczowych VB Leasing Polska. - Na pewno częściej finansujemy sektor prywatny.
Taka dysproporcja bierze się po części z konieczności brania udziału w zamówieniach publicznych - najczęściej przetargach. Dotyczy to szczególnie urządzeń medycznych o dużych wartościach, w przypadku których instytucje publiczne nie mają swobody zawierania umów na zakup czy finansowanie, lecz mają obowiązek ogłaszania zamówień publicznych na zakup urządzeń powyżej określonej wartości. Magdalena Potysz- Drab przyznaje, że z punktu widzenia leasingodawcy łatwiej i szybciej jest zawierać umowy z przedsiębiorcami prywatnymi, niż brać udział w zamówieniach publicznych.

Wiara w rynek medyczny

Na niekorzyść placówek publicznych działa też kwestia podatkowa. Ponieważ szpitale publiczne są zwolnione z płacenia podatku VAT, nie mogą go później odliczyć.
Biorąc pod uwagę, że nadal sporo sprzętu jest obciążone stawką VAT 22% (podatek ten został obniżony do 7% tylko na niektóre urządzenia medyczne), rozwiązanie to może okazać się dla nich zbyt drogie.
Jednak na przykładzie branży prywatnej widać, że rynek, może nie w oszałamiającym tempie, ale rozwija się. Świadczy o tym niewielki, ale jednak sukcesywny wzrost zainteresowania leasingiem. Porównując dane ZPL i odnosząc pierwszą połowę tego roku do analogicznego okresu roku 2007, można zaobserwować, że rynek leasingu urządzeń medycznych rósł szybciej (27,7%) niż rynek leasingu maszyn i urządzeń ogółem (21,61%). Wzrost portfela umów z branży medycznej w VB Leasing Polska był nieznacznie wyższy od tego, który odnotował rynek - niewiele ponad 28%.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH