Leasing w medycynie: rynek czeka na odbicie

Po latach ekspansji rynek leasingu sprzętu medycznego po raz pierwszy zanotował spadek obrotów. Nie oznacza to jednak, że ten instrument finansowy przestał być atrakcyjny dla inwestorów w ochronie zdrowia.

W 2012 roku firmy leasingowe sfinansowały zakupy sprzętu medycznego o szacunkowej wartości 574 mln zł, to jest o ponad 15% mniej niż w roku ubiegłym. W 2011 roku oddano w leasing sprzęt medyczny o wartości około 681 mln zł. - Analizując wyniki roku ubiegłego należy wziąć pod uwagę fakt, iż pomimo znacznego spowolnienia gospodarki segment leasingu sprzętu medycznego rozwijał się w ostatnich latach bardzo dobrze - komentuje Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

W latach 2009-2011 rynek rósł rok do roku w tempie odpowiednio 27, 19 i 17%. Jak przekonuje więc Andrzej Sugajski, spadek obrotów w roku 2012 należy zatem rozpatrywać nie tylko w kontekście drugiej fali kryzysu, ale także dobrej dynamiki obrotów lat ubiegłych.

Jakie są podstawowe przyczyny słabej dynamiki finansowania sprzętu medycznego? Według przedstawicieli spółek leasingowych kluczowe pozostaje trudne otoczenie gospodarcze w 2012 roku, którego skutkiem jest wstrzymanie wielu inwestycji. – W ubiegłym roku zaszło też sporo zmian w systemie ochrony zdrowia, przede wszystkim w zakresie regulacji prawnych, które sprawiły, że nowe inwestycje schodziły na dalszy plan w porównaniu do bieżących wydarzeń – wyjaśnia Adrian Michalak, dyrektor sprzedaży w Spółkach Leasingowych BZ WBK.

Strony transakcji
Analizując strukturę rynku leasingodawców sprzętu medycznego, warto pamiętać o jego silnej koncentracji. Blisko 60% obrotów na rynku generują jedynie trzy przedsiębiorstwa, co zdaniem niektórych dyrektorów szpitali nie jest zbyt korzystne dla leasingobiorców, którzy być może mogliby uzyskać lepszą ofertę przy większej liczbie konkurujących ze sobą firm leasingowych.

– Od wielu lat liderem rynku z 40-procentowym udziałem jest firma Siemens Finance. Dwa kolejne miejsca zajmują spółki z udziałem w rynku odpowiednio 12 i 8% – informuje Andrzej Sugajski.

Średnia wartość wyleasingowanego sprzętu, w poszczególnych firmach leasingowych, wahała się od kilkunastu tysięcy do ponad 500 tys. zł. Dominowały urządzenia nowe, a umowy były zawierane na okres od kilkunastu miesięcy do czterech lat. Nadal wysoki udział w transakcjach miały pożyczki (47%).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH