Łączenie szpitali - trudna operacja

Istnieje obawa, że Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej będzie musiało zwrócić 168 mln zł dotacji przeznaczonej na rozbudowę placówki, bo łączy się z innym szpitalem. Taki scenariusz w opinii Józefa Krupy, przewodniczącego NSZZ "Solidarność" w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, jest bardzo możliwy.

Pieniądze na inwestycję traf iły do lubelskiej placówki, w latach 2010-2013, dzięki pozytywnej opinii Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i zgodzie Ministerstwa Finansów. Jak podkreśla Krupa, Ministerstwo Finansów w piśmie skierowanym do związkowców nie kryje, że ewentualny zwrot środków przeznaczonych na rozbudowę Centrum Onkologii brany jest pod uwagę.

Ciągłość finansowania projektu

Rafał Janiszewski, rzecznik p r asowy Cent r um Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Jana z Dukli, podkreśla, że zarządzający placówką w pełni zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie może nieść ze sobą połączenie podmiotów, w wyniku którego nadrzędne zadanie, jakim jest stworzenie pełnoprofilowego ośrodka onkologicznego, nie zostanie zrealizowane.

- Trzeba mieć na względzie, że koncepcja połączenia ze Szpitalem Jana Bożego w Lublinie miała swoją genezę w problemie braku kontraktów na niektóre zakresy w COZL. Projekt rozbudowy od początku zakładał zwiększenie dostępności świadczeń onkologicznych, stąd oczywiste dla nas było, że brakujące zakresy świadczeń zostaną z nami zakontraktowane przez NFZ. Niestety tak się nie stało, dlatego pojawiła się koncepcja połączenia z inną placówką, która ma zawar te umowy z NFZ na brakujące zakresy - mówi Janiszewski.

- W przypadku połączenia ze Szpitalem Jana Bożego powinna zostać zachowana funkcjonalność Centrum Onkologii, w szczególności w zakresie zadania, jakim jest kompleksowa diagnostyka i terapia onkologiczna. To zagwarantuje ciągłość finansowania projektu oraz finansowanie. Mówiąc krótko, w wyniku połączenia zachowamy niezmienność umowy o dofinansowanie - dodaje.

Różne warianty fuzji

Rzecznik COZL przypomina, że także Szpital Jana Bożego jest realizatorem projektów finansowanych ze środków Unii Europejskich, gdzie kwestia zachowania ciągłości jest równie ważna. Jak zaznacza Janiszewski, pomysł połączenia ma swoje zalety oraz wady, stąd tak ważne jest szczegółowe opracowanie i rozważenie możliwych wariantów konsolidacji.

Szpital Jana Bożego to placówka wielospecjalistyczna, pełniąca bardzo ważną rolę w regionie i zapewniająca opiekę medyczną szerokiej populacji. Wielospecjalistyczność nie we wszystkim pasuje do założeń funkcjonowania kompleksowego ośrodka onkologicznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH