Laboratorium i szpital - razem czy osobno

Wystąpiłem do Ministerstwa Zdrowia, aby wsparło nasze starania o to, by w ustawie o działalności leczniczej zawrzeć zapis, że laboratoria są integralną częścią szpitala - powiedział 8 czerwca br. prof. MACIEJ SZMITKOWSKI, konsultant krajowy w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej. - To jest nasza walka przeciwko outsourcingowi - dodał.

Oznajmił to na konferencji w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich. Uczestniczyli w niej lekarze, diagności, eksperci i dyrektorzy szpitali. Mówili o plusach i minusach outsourcingu medycznych laboratoriów diagnostycznych.

Tematem przewodnim debaty były pytania: „Czy outsourcing medycznych laboratoriów diagnostycznych w strukturach szpitala to przyszłość? A może dawno oczekiwana przeszłość?”.

Konferencję otworzył prof. Bogdan Koczy, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej. Z dumą opowiadał o laboratorium medycznym w piekarskiej urazówce. - Rozwój naszego laboratorium pozwolił na ponowne odkrycie tego, co jest bardzo cenne także w ortopedii, o czym często zapominano, przez długi czas oczekując na wyniki badań zlecanych na zewnątrz - zaznaczył.

Z kolei Barbara Daniel, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, postawiła zasadnicze pytanie: - Czy utrzymywać laboratorium w szpitalu, ponosząc koszty, czy zlecać usługi laboratoryjne na zewnątrz?

- Jako Urząd Marszałkowski, który jest organem założycielskim szpitali, patrzymy oczywiście na ich na koszty, ale także na jakość udzielanych świadczeń. Czasem outsour cing diagnostyki laboratoryjnej jest dobry. Bywa, że firma, która wygrywa przetarg, świadczy usługi lepszej jakości i taniej, niż to się odbywa w szpitalu. Jednak - chcę podkreślić - outsourcing nie jest panaceum na lepszą kondycję finansową szpitali - zaznaczyła dyrektor Daniel.

Jak podkreśliła, jeżeli szpital ma dobrze działające laboratorium, to powinno ono funkcjonować w jego strukturach i nie powinno się przekazywać badań na zewnątrz. - Nie wszędzie jednak są laboratoria diagnostyczne na najwyższym poziomie. Dlatego w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim rozważane są propozycje stworzenia jednego laboratorium, oferującego usługi na najwyższym poziomie dla kilku wojewódzkich szpitali - poinformowała.

Blaski i cienie outsourcingu

Dzieląc się swoimi doświadczeniami, jako kierownik laboratorium w piekarskim szpitalu i konsultant wojewódzki oraz przedstawiciel w Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych, dr Elżbieta Rabsztyn mówiła o blaskach i cieniach outsourcingu diagnostyki laboratoryjnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH