Profesor Bolesław Samoliński: - Mam wrażenie, że z konieczności leczymy pacjentów tak, jak przed piętnastu laty.

Stosowane w leczeniu alergii leki przeciwhistaminowe są dostępne zarówno na receptę, jako leki refundowane, jak i w sprzedaży OTC. Koszt miesięcznej kuracji to ok. 10 zł, nie są więc drogie.
Na rynku leków refundowanych brakuje jednak nowych cząsteczek.
Istnieje grupa pacjentów (15-30 proc.), którzy źle tolerują dostępne obecnie refundowane leki przeciwhistaminowe - mówi profesor Bolesław Samoliński, kierownik Zakładu Alergologii i Immunologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.
Np. po zażyciu niektórych z nich ci pacjenci mają uczucie senności, co wyklucza m.
in. prowadzenie samochodu.
Im trzeba ordynować lewoceteryzynę, czyli Xyzal lub Telfast (fexofenadyna). Te leki już 5 lat czekają na wejście na listę leków refundowanych.
Ich dostępność jest mniejsza, są znacznie droższe, a miesięczna kuracja to już wydatek kilkudziesięciu złotych.

PRZEWLEKŁY PROBLEM

W odniesieniu do leków sterydowych uważam, że wszystkie z nich stosowane w leczeniu przewlekłych schorzeń zapalnych i nosa, i oskrzeli powinny być zryczałtowane.
W tej chwili zryczałtowane są tylko leki dla pacjentów z astmą oskrzelową. W moim przekonaniu jest to niesłuszne, ponieważ jakość życia pacjentów z astmą oskrzelową i jakość życia pacjentów z nieżytem nosa są porównywalne.
Są przypadki, gdy nieżyt nosa ma gorszy przebieg niż umiarkowana astma oskrzelowa, np. u pacjentów z ostrym katarem siennym albo ze zmianami polipowatymi w nosie. Oni muszą brać te leki przewlekle, bo nieżyt nosa jest najwyższym czynnikiem ryzyka rozwoju astmy. Nieleczenie tej dolegliwości prowadzi do astmy u 1/3 pacjentów. Dlatego ustalenie refundacji za te leki na poziomie 30 proc.
jest zupełnie nieuzasadnione.

WZIEWNY I NOWOCZESNY

Na rynku polskim w ogóle nie jest refundowana grupa nowoczesnych glikokortykosteroidów.
Najnowszy taki preparat wziewny stosowany w astmie - cyklezonid, uaktywnia się w oskrzelach i inaktywuje się w surowicy krwi, czyli działa tylko w obrębie tkanki płucnej. Substancja, którą podajemy jest prelekiem i dopiero po wniknięciu do błony śluzowej dróg oddechowych przechodzi w aktywną postać.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH