Kuszą studentów stypendiami

Powiaty iławski i kwidzyński wspomagają studentów kierunków lekarskich stypendium w wysokości 1000 zł miesięcznie. W zamian, po zakończeniu studiów, młodzi lekarze "odpracowują" okres pobierania pomocy materialnej w szpitalu należącym do starostwa.

Eksperci uważają, że idea ta, stosowana już szeroko w biznesie, jest godna naśladowania i korzystna dla powiatowych placówek i samych studentów medycyny.

 

Zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Iławskiego z dnia 29 marca 2012 r. w sprawie pomocy materialnej przyznawanej studentom kształcącym się na kierunku lekarskim - na podst.

art. 12 pkt 11 ustawy o samorządzie powiatowym z dnia 5 czerwca 1998 r. oraz art. 173a ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym - studenci kierunku lekarskiego mogą liczyć na pomoc materialną w czasie studiów.

O pomoc ubiegać się mogą studenci III-VI roku na kierunku lekarskim, stale zamieszkali na terenie powiatu iławskiego. Jak podaje starostwo w Iławie, w 2012 r. przyszli lekarze mogli liczyć na stypendium w wysokości 1000 zł przez 9 miesięcy, tj. od 1 października danego roku kalendarzowego do 30 czerwca następnego roku. Dotychczas z tej formy pomocy materialnej skorzystały cztery osoby.

Odnawianie kadr

Student podpisuje ze starostwem umowę, zgodnie z którą po zakończeniu studiów i odbyciu stażu, musi "odpracować" w szpitalu powiatowym podległym starostwu (na warunkach ogólnych proponowanych przez szpital) okres równoważny temu, jak długo pobierał stypendium.

- Stypendia są częścią polityki odnowy iławskiego szpitala.

Uznaliśmy, że równie ważna jak remonty i unowocześnianie wyposażenia lecznicy jest polityka kadrowa.

Obok stypendiów dla studentów kierunku lekarskiego, na wsparcie materialne w wysokości 1000 zł miesięcznie mogą liczyć również rezydenci.

Będą je otrzymywać przez okres całej rezydentury - mówi Rynkowi Zdrowia Bernadeta Hordejuk, doradca starosty iławskiego.

Jak podkreśla, w odróżnieniu od pomocy materialnej dla studentów, wsparcie dla rezydentów dotyczy młodych lekarzy z całej Polski.

- Szpital Powiatowy w Iławie prowadzi rezydentury na większości oddziałów. Zależało nam, by połączyć doświadczenie z młodością. To właśnie z młodymi lekarzami w szpitalu pojawiają się nowe technologie, nowoczesne techniki operacyjne, informatyzacja.

Obie strony mogą czerpać od siebie to, co najlepsze - stwierdza Bernadeta Hordejuk.

Wyjaśnia, że starostwo nie może bezpośrednio udzielić wsparcia finansowego rezydentom. Może jednak jako organ założycielski wspomagać dotacjami szpital, a ten z kolei wydatkuje je zgodnie z potrzebami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH