Przepisy prawa zamówień publicznych, batalia dyrekcji szpitali o racjonalne zakupy aparatury z handlowcami oraz z... własnym personelem, blaski i cienie serwisowania urządzeń - wokół tych zagadnień rozgorzała dyskusja podczas jednej z siedmiu sesji VI Forum Rynku Zdrowia.

Zarówno przedstawiciele placówek medycznych, jak i firm sprzętowych zgodni byli co do tego, że właściwe kupowanie aparatury jest sztuką.

Różny dostęp do informacji

- Działy zakupów sprzętu w szpitalach decydują o dużych pieniądzach - mówił Paweł Mańdok, szef komisji ds. serwisu wyrobów medycznych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed. - Wydaje mi się, że często te osoby są tak nisko w hierarchii szpitala, że ulegają wpływom np. szefa radiologii czy oddziału. Różnie to wpływa na jakość zakupionego sprzętu.

Dariusz Kostrzewa, dyrektor Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. NZOZ w Malborku, zwraca uwagę na fakt, że w procesie zakupowym mamy do czynienia z asymetrią dostępu do informacji: - Na ogół dyrektor szpitala nie potrafi precyzyjnie określić parametrów urządzenia, który chce kupić. Z drugiej strony jest handlowiec, który znakomicie zna swój sprzęt i jest przygotowany do sprzedaży - mówił dyrektor Kostrzewa.

Uczestnicy dyskusji na ogół pozytywnie oceniali kierunek zmian zawarty w nowej Ustawie o wyrobach medycznych, jednak nie zabrakło również kontrowersji.

Krzysztof Kasprzak, komendant 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy, uważa, że dyrektorzy szpitali często są zakładnikami wymogów, jakie stawiają przed nimi lekarze.

Według niego, aby uniknąć kłopotów, trzeba zidentyfikować potrzeby. Przykładowo w bydgoskim Wojskowym Szpitalu Klinicznym działają dwa ciała doradcze: rada ordynatorów i rada naukowa. W tych dwóch gremiach poruszane są kwestie perspektywicznego rozwoju różnych dziedzin.

- Analizujemy potrzeby z wyprzedzeniem trzyletnim. Trudno jest to planować w okresie pięcioletnim ze względu na niepewność - głównie ze strony NFZ.

Strategia musi być ustalona, żeby na jej bazie budować wiedzę o tym, jaką aparaturą chcemy dysponować i kiedy - tłumaczy Krzysztof Kasprzak.

Komendant zwraca też uwagę, że wpływ na wypracowanie decyzji zakupowej chcą mieć wszyscy... W pierwszej kolejności potrzeby próbuje zdefiniować kierownik kliniki, oddziału czy ordynator - bezpośredni użytkownik sprzętu.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH