Które specjalizacje są modne

Marzenia, tradycja rodzinna, predyspozycje, a może popyt na rynku prywatnych usług medycznych wpływają na planowanie lekarskiej kariery i wybór specjalizacji? Jak wskazują specjaliści, niedofinansowanie usług w strefie publicznej powoduje, że na część specjalizacji lekarskich jest duży popyt w sektorze prywatnym.

Z jednej strony mamy całą listę tzw. specjalizacji deficytowych, które są promowane przez resort zdrowia, z drugiej mamy listę tych, które są szczególnie popularne. Obie listy podlegają zmianom.

Przykładem może być ortopedia, która jeszcze rok temu była specjalizacją deficytową. Obecnie nie znajduje się już na tej liście, a lekarze bardzo chętnie wybierają właśnie tę specjalizację.

- W ostatnich latach nastąpił duży przyrost lekarzy chętnych do nauki tej specjalizacji - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Paweł Małdyk, konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Profesor przyznaje też, że w ostatnich kilku latach bardzo rozwinął się rynek usług ortopedycznych w ramach prywatnej opieki zdrowotnej: - Powstały całe prywatne szpitale ortopedyczne.

Zabiegi artroskopii wykonuje już wiele prywatnych placówek.

Zdaniem profesora Małdyka, zwiększenie zainteresowania specjalizacją może w pewnym stopniu wiązać się z popularnością usług ortopedycznych na rynku prywatnym. Dodatkowo popyt ten wzrósł również w sferze publicznej, w związku z rozwojem medycyny sportowej czy po prostu ze starzeniem się społeczeństwa.

- Można powiedzieć, że popyt powoduje dużo większe zainteresowanie specjalizacją - podsumował profesor.

Marzenia i tradycje rodzinne

W opinii Grzegorza Napiórkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Młody Lekarz, zainteresowanie prywatnego sektora usługami danej dziedziny medycyny nie jest może głównym czynnikiem wpływającym na wybór specjalizacji przez lekarza, ale ma duże znaczenie.

- Obecnie młodzi ludzie są bardziej pragmatyczni, wybierają specjalizację, która umożliwi im znalezienie dobrze płatnej pracy. To ważny element, ale niejedyny. Nadal liczą się indywidualne preferencje czy możliwości kształcenia - mówi.

Z kolei prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Mieczysław Szatanek zwraca uwagę, że najbardziej popularne specjalizacje to te, które są poszukiwane w związku z otwieraniem prywatnych szpitali.

- Najbardziej popularne to kardiologia i okulistyka - wskazuje.

Jego zdaniem, resort zdrowia ma niewielki wpływ na popularność specjalizacji. - Ministerstwo nie prowadzi racjonalnej polityki jeśli chodzi o specjalizacje deficytowe. Niepotrzebnie rozdrabnia się niektóre dziedziny - tak jest np. w pediatrii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH