Kto zakłada przychodnie

W czerwcu ubiegłego roku weszły w życie przepisy umożliwiające otwieranie praktyk podstawowej opieki zdrowotnej przez pediatrów i internistów. Ta zmiana przepisów nie wywołała jednak rewolucji na rynku usług świadczonych przez przychodnie POZ. Niewielu pediatrów i internistów zdecydowało się na otwarcie placówek podstawowej opieki, zresztą oficjalnie nie sposób dowiedzieć się, ile takich przychodni powstało.

Z Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą możemy dowiedzieć się jedynie, ile takich placówek powstało w danym okresie; niestety, nie ma tam danych dotyczących tego, kto założył POZ. To sprawia, że tak naprawdę trudno dokładnie stwierdzić, jakie skutki spowodowało wprowadzenie nowego prawa.

Mniej nowych placówek

Jeśli chodzi o dane dotyczące liczby założonych POZ-ów od czasu wejścia nowych przepisów do dnia 1 stycznia 2015 r. i z okresu analogicznego poprzedzającego ten termin, nie możemy wywnioskować, że spowodowało to wzrost liczby zakładanych POZ-ów - wręcz przeciwnie - po wejściu nowych przepisów założono mniej przychodni POZ.

Jak informuje Rynek Zdrowia Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, od 1 stycznia 2014 r. do 15 czerwca 2014 r., czyli do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 21 marca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, rozpoczęło działalność 306 poradni (gabinetów) lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz 27 poradni (gabinetów) lekarza POZ dla dzieci.

- Natomiast od dnia 15 czerwca 2014 r. rozpoczęło działalność 240 poradni (gabinetów) lekarza POZ oraz 29 poradni (gabinetów) lekarza POZ dla dzieci (15 czerwca 2014 r. żaden POZ nie rozpoczął działalności) - wyjaśnia rzecznik i dodaje, że powyższe dane pochodzą z Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, według stanu na dzień 1 stycznia 2015 r.

Sprawą oczywiście żywo zainteresowani są lekarze rodzinni, którzy byli przeciwni, aby umożliwiać pediatrom i internistom otwieranie POZ-ów.

Nic się nie zmieniło

- Z moich informacji wynika, że w całej Polsce na założenie przychodni POZ zdecydowało się jedynie trzech lekarzy pediatrów i internistów. Żaden z tych POZ-ów nie powstał na Podlasiu - mówi nam doktor Włodzimierz Bołtruczuk, prezes Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz prezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie.

Twórcom tego zapisu ustawowego chodziło, zdaniem prezesa, o to, żeby ci specjaliści mogli zastąpić lekarzy rodzinnych, gdyby ci zaczęli protestować, tak jak to miało miejsce niedawno.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH