Rok 2006 przyniesie istotne zmiany na naszym rynku aptecznym

Prawdopodobnie już w pierwszym kwartale br. sieć Euro Apteka zmieni właściciela. Sprzedaż tej firmy weszła w finałową fazę.
Z początkiem grudnia 2005 r. doradcą szukającym kontrahenta dla spółki Euro Apteka i mającym przeprowadzić transakcję został BNP Paribas Corporate Finance.
Przedstawiciele obu firm odmawiają ujawnienia szczegółów, zasłaniając się tajemnicą handlową, co pośrednio dowodzi zaawansowania rozmów.
Litewska sieć Euro Apteka Sp. z o. o., należąca do grupy Vilniaus Prekyba, działa w Polsce od 2002 r. W niezwykle szybkim tempie rozwinęła swoje placówki, zwiększając ich liczbę do 58 (grudzień 2005 r.).

GŁOŚNA PROMOCJA

Ten niewątpliwy sukces wynikał głównie z lokowania aptek w centrach miast, silnego wsparcia kapitałowego grupy, realizacji programów lojalnościowych oraz autopromocji sieci. Popularność sieć zdobyła - kontrowersyjnie ocenianą przez środowisko aptekarzy - akcją sprzedaży kilkudziesięciu pozycji leków w cenie 1 grosz za opakowanie.
- O co im chodzi z tym 1 groszem? Nie robimy nic, co byłoby niezgodne z prawem.
U nas leki w ogóle są tańsze niż w innych aptekach. Uznaliśmy, że mamy możliwość obniżenia marży na leki ryczałtowe i to zrobiliśmy - tak wiosną ub.r. mówił "Rynkowi Zdrowia" Vladas Numavičius, prezes Euro Apteki.
Z nieoficjalnych informacji wiadomo nam, że przejęciem sieci zainteresowanych jest 5-7 firm, głównie hurtowni farmaceutycznych.

NIC, TYLKO KUPOWAĆ...

Atrakcyjność transakcji polega na tym, że w Polsce hurtownie formalnie nie mogą tworzyć sieci aptek, mogą natomiast przejmować sieci istniejące.
Szybki zwrot z inwestycji zapewnia wspomniana lokalizacja aptek litewskiej spółki, choć prawdopodobnie sama sieć także w 2005 roku przyniosła straty, spowodowane realizowaną polityką niskich cen oraz wydatkami inwestycyjnymi na rozwój.
W 2004 roku przychody Euro Apteki - liczącej wówczas 45 placówek - wyniosły 132,4 mln zł, a straty 0,8 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH