Kto powiedział, że musi boleć?

Certyfikat "Szpital bez bólu" posiadają już 43 placówki medyczne w całej Polsce - 34 szpitale i 9 oddziałów.

Czy nadszedł czas na zmianę standardów w leczeniu bólu pooperacyjnego w polskich szpitalach? Na tak postawione pytanie podczas debaty Rynku Zdrowia poświęconej temu zagadnieniu twierdząco odpowiedzieli wybitni specjaliści zajmujący się medycyną bólu. Debatę zorganizowaliśmy 22 lutego w Warszawie.

Prof. Jerzy Wordliczek, zastępca ordynatora Oddziału Klinicznego Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Collegium Medicum UJ, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, nie ma wątpliwości, że choć terapii bólu daleko u nas do doskonałości, na uwagę zasługuje wielkie zainteresowanie, jakim cieszy się projekt "Szpital bez bólu".

Jak przekonać płatnika

- Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego oddźwięku ze strony szpitali i mediów - mówi prof. Wordliczek. - To bardzo pozytywny sygnał, który dobrze wróży na przyszłość. Szkoda tylko, że do powszechnego aplauzu nie dołączył płatnik. NFZ stoi na stanowisku, że niesienie ulgi w cierpieniu jest wpisane w zawód lekarza, nie widzi zatem potrzeby wykładania na ten cel dodatkowych środków. Dodatkowym argumentem może być dla Funduszu fakt, że w Polsce brakuje badań dotyczących bólu pooperacyjnego. Sami pacjenci są przekonani, że po operacji musi boleć, tymczasem ból przetrwały , towarzyszący czasem choremu miesiącami po zabiegu, może powodować wiele powikłań.

Jak przypomniał prof. Jan Dobrogowski, kierownik Zakładu Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum UJ, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, badania francuskie z 2008 r., obejmujące szpital przed certyfikacją w zakresie leczenia bólu i po certyfikacji, pokazują, że liczba przypadków silnego bólu pooperacyjnego może zmniejszyć się z 46% do 4%. NFZ byłby może przekonany do dodatkowego finansowania szpitali bez bólu, gdyby okazało się, że można dzięki temu osiągnąć istotne skrócenie czasu hospitalizacji - przewiduje prof. Dobrogowski. - Tak może być np. w przypadku wszczepiania endoprotez, gdzie możliwe jest zredukowanie pobytu pacjenta w szpitalu nawet o około 7 dni. Przydałyby się także dobre analizy w zakresie przetrwałego bólu pooperacyjnego po operacjach np. przepukliny lub kręgosłupa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH