Ponieważ środki, jakimi dysponuje płatnik, są ograniczone, a na terapie można dziś wydać każde pieniądze, w przypadku finansowania chorób rzadkich konieczny jest kompromis. Politycy decydują o wielkości nakładów na lecznictwo, a urzędnik jest od tego, aby te pieniądze jak najlepiej wydać.

Koszt terapii jest także kwestią etyczną. Płatnik staje przed takim np.dylematem: czy za 50 mln zł leczyć 3 dzieci z chorobami rzadkimi, czy za tę samą kwotę ratować 3 tysiące pacjentów onkologicznych? Właśnie z takich względów refundacją powinny być objęte te leki, które są skuteczne. Finansowanie przez NFZ terapii, które nie działają, jest błędem prowadzącym do tego, że zabraknie środków na leczenie np. pacjentów onkologicznych. Dlatego apeluję o unikanie mówienia o urzędnikach językiem wojny i zaprzestanie wywierania na nich swoistej presji. Nagradzać trzeba rzeczywistą wartość, czyli lek o udowodnionej efektywności i opłacalności. W chorobach rzadkich różne granice tej opłacalności są wyznaczane w Szwajcarii, Niemczech, Polsce, a jeszcze inne w Rwandzie.
Przy publicznym finansowaniu farmakoterapii powinniśmy mówić o trzech budżetach: dla chorób powszechnych, rzadkich i ultrarzadkich. W odniesieniu do pierwszej grupy stosowana winna być zasada utylitaryzmu (bierzemy pod uwagę m.in. analizy ekonomiczne dotyczące leku), wobec trzeciej - egalitaryzm. W przypadku chorób rzadkich stosujemy zasadę "pół na pół", czyli kompromis między podejściem utylitarnym a egalitarnym.
Płatnik powinien dysponować - jak w Wielkiej Brytanii - rzetelnym uzasadnieniem ceny leku, na które składają się m.in.: istotność kliniczna, wielkość populacji, ocena ryzyka projektu, innowacyjność (ocena leku), propozycja ceny i jej porównanie z innymi krajami, zagraniczna aktywność biznesowa i R&D. Bardzo istotne są także przejrzyste, kompletne rejestry chorych oraz ich korelacje z rejestrami zagranicznymi. Nie może być manipulacji wynikami badań, a jednym z warunków ich wiarygodności jest przestrzeganie zasady dobrych rejestrów, czyli GRP (Good Registry Practice).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH