Specyfika prowadzenia postępowań o zamówienie publiczne w podmiotach leczniczych podlegających reżimowi stosowania tej ustawy - biorąc pod uwagę zakres tematyczny postępowań - należy do jednych z najtrudniejszych.

Niniejszy tekst - ze zrozumiałych względów -obejmie jedynie wybrane zagadnienia dotyczące kwestii, z którymi borykają się zamawiający, a mianowicie: jak pogodzić surowe reguły przepisów prawa zamówień publicznych (pzp) z chęcią zakupu pożądanego przez konkretnego zamawiającego wysokospecjalistycznego sprzętu za jak najniższą cenę. W wielu przypadkach jest to zadanie karkołomne, 0 ile wręcz niemożliwe przy zastosowaniu wyłącznie jednego kryterium, jakim w tym przypadku jest cena.

Podstawowe pytanie

Bardzo często spotykam się z zapytaniem, jak mogę kupić sprzęt X, żeby było to zgodne z pzp, ale żeby to był sprzęt, który posiada takie, a takie parametry. Oczywiście, jak można się spodziewać - na moją sugestię - to proszę ustalić odpowiednie kryteria oceny ofert, pozwalające ocenić, czy dany sprzęt posiada odpowiadające Państwu parametry - niezmiennie słyszę - kryterium musi być jedno - cena. A ja wtedy grzecznie pytam - dlaczego?!

Przecież zgodnie z art. 91 ust. 2 pzp (ustawa z 29 stycznia 2004 r. prawo zamówień publicznych t.j. Dz.U. 113, poz. 759 z późn. zm., zwana dalej "ustawą pzp"), kryteriami oceny ofert są cena albo cena 1 inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia, w szczególności jakość, funkcjonalność, parametry techniczne, zastosowanie najlepszych dostępnych technologii w zakresie oddziaływania na środowisko, koszty eksploatacji, serwis oraz termin wykonania zamówienia.

Z brzmienia samego przepisu jasno zatem wynika, że cena nie musi być jedynym kryterium oceny ofert. W przypadku sprzętu typu aparat USG, rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, urządzenie do pracowni PET itp., poziom oczekiwań i możliwości ich wykorzystania mogą być przełożone na konkretne parametry, poddane następnie weryfikacji w ramach postępowania.

Oczywiście nie będzie dla nikogo zaskoczeniem stwierdzenie, iż im bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt lub też posiadający nowatorskie rozwiązania - tym jest on droższy. W takiej sytuacji realizacja oczekiwania zamawiającego, aby taki sprzęt - odpowiadający jego oczekiwaniom (i możliwościom pełnego wykorzystania), przy zastosowaniu wyłącznie jednego kryterium - ceny - jest bardzo trudna, o ile wręcz niemożliwa.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH