Polscy wytwórcy leków generycznych chcieliby wejść do superligi producentów preparatów oryginalnych

Padają kolejne rekordy. Jeszcze 10 lat temu była to kwota 500 mln zł, rok temu - 800 mln, ale niektórzy już wieszczą, że wkrótce pęknie miliard. Tak od ponad 20 lat
W tajemniczeni kiwają głowami. To zrozumiałe, bo przecież tylko jeden z każdych 5 tys. kandydatów na leki staje się nim, jeden na tysiąc przeżywa testy przedkliniczne, a z nich jeden na pięć - testy kliniczne. I te koszty porażek są wpisywane w cenę nowego leku. To jednak tylko półprawda, jeszcze jedna historia, spreparowana przez PR koncernów. Droga do gwiazd nie jest aż tak niebotycznie daleka.
Także dlatego polscy producenci leków generycznych chcieliby wejść do superligi producentów leków oryginalnych. Inne przychody, przeważnie kosmiczne zyski. Niektóre firmy o tym mówią, a niektóre próbują działać. Czy mają szansę na sukces?

Co z tymi kosztami

- Mitem są informacje o bardzo wysokich kosztach badań nowych leków. Np. całkowity koszt powstania skutecznego leku leczącego raka trzustki nie powinien przekroczyć 10 mln dolarów - uważa Maciej Wieczorek, prezes firmy Celon Pharma spod Warszawy, pracującej nad nowatorską metodą leczenia raka (piszemy o tym na str. 64).
Celon Pharma finansuje badania ze środków, które uzyskuje ze sprzedaży dwóch zaawansowanych technologicznie, nowoczesnych leków stosowanych w leczeniu nowotworów i terapii chorób układu nerwowego.
- Wydatki na R&D są małą częścią budżetów koncernów farmaceutycznych, skarłowaciałą przez ich ogromne wydatki na marketing i zarządzanie, mniejszą nawet niż zyski - pisze Marcia Angell w pracy "The Truth About the Drug Companies".
Są trzy najbardziej kosztochłonne pozycje. Pierwsza to badania podstawowe, nad poznaniem istoty choroby i sposobem jej leczenia, czyli część "R" (z R&D). Te prace niemal wyłącznie prowadzone są na uniwersytetach i w instytutach, finansowanych przez budżety państw lub prywatne fundacje. Na tym etapie ponosi się największe ryzyko.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH